Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Hardware 25 lutego 2019, 12:24

autor: Florian Klein (gamestar.de)

Celne strzelanie w Apex i CS:GO? Prawidłowe ustawienia dpi i myszki

Czułość, dpi, przyspieszenie wskaźnika? Jak uzyskać optymalne celowanie w każdej grze? Krótki przewodnik pokazuje, jak skonfigurować mysz w strzelankach takich jak CS:GO, Apex czy Battlefield.

Stałe celowanie we wszystkich grach

Jeśli odnajdziesz w grze swoją optymalną konfigurację czułości myszy, należy spróbować osiągnąć podobne efekty również w innych tytułach (jeśli to możliwe). Wówczas celowanie staje się coraz bardziej niezawodne – dzięki przyzwyczajeniu. Niestety nie jest to łatwe, ponieważ praktycznie w każdej strzelance występują indywidualne różnice.

Wiarygodną metodą jest pomiar odległości, jaką musi przebyć mysz w perfekcyjnie skonfigurowanej grze, aby uzyskać obrót o 360 stopni. Aby to sprawdzić, należy zwyczajnie położyć kartkę papieru nad podkładką i znaleźć punkt nad środkiem myszy (lub tam, gdzie wychodzi kabel). Następnie, będąc w grze, nanieś na kartce punkt początkowy obrotu. Wykonaj postacią obrót o 360 stopni i sprawdź, gdzie zatrzymuje się myszka – zaznacz również i to miejsce.

Proste, ale skuteczne: Mierzymy odległość dla rotacji w ulubionej grze i wykorzystujemy wynik, aby dostosować czułość w innych tytułach. - 2019-02-25
Proste, ale skuteczne: Mierzymy odległość dla rotacji w ulubionej grze i wykorzystujemy wynik, aby dostosować czułość w innych tytułach.

Wystarczy półobrót – 180 stopni

Jeśli preferujesz niską czułość, a podkładka pod myszkę jest zbyt mała, aby wykonać pełny obrót o 360 stopni, możesz również zmierzyć odległość, której wymaga obrót o 180 stopni. Trudniej jest jednak znaleźć w grze odpowiedni punkt odniesienia – możesz spróbować zrobić to stojąc postacią w drzwiach – przeciwległe boki ościeżnicy pozwalają zmierzyć dość dokładny obrót o 180 stopni.

Teraz metodą prób i błędów musimy dostosować czułość celowania w innych grach w taki sposób, żeby obrót o 360 lub 180 stopni wymagał identycznego poziomego ruchu myszy, jak zmierzony na początku. Celowanie powinno teraz działać podobnie w każdej strzelance (z niewielkim marginesem błędu), bowiem ruch myszy wymagany do pokonania określonej odległości powinien być taki sam.

Strona Mouse-Sensitivity.com oferuje poręczny kalkulator, który konwertuje raz znalezione ulubione ustawienia czułości myszy z jednej gry do drugiej (jeśli ta jest obsługiwana) – nie musisz więc wszystkiego robić sam. - 2019-02-25
Strona Mouse-Sensitivity.com oferuje poręczny kalkulator, który konwertuje raz znalezione ulubione ustawienia czułości myszy z jednej gry do drugiej (jeśli ta jest obsługiwana) – nie musisz więc wszystkiego robić sam.

Ale uważaj: metoda opisana powyżej działa tylko wtedy, gdy pole widzenia (FOV) jest takie samo w we wszystkich grach. Bardzo pomocna w konwersji wymaganej czułości pomiędzy tytułami z różnymi FOV jest strona mouse-sensitivity.com. Oferuje ona (co prawda niezbyt intuicyjny) konwerter umożliwiający ustawienie jednolitego zachowania celownika w wielu różnych tytułach. Opanowanie wszystkich jego niuansów zajmuje jednak trochę czasu i wymaga dość dobrej znajomości języka angielskiego.

To wszystko – im więcej gier będziesz w stanie kontrolować tymi samymi ruchami, tym bardziej niezawodnym strzelcem zostaniesz. Powodzenia!

Niektóre myszki gamingowe oferują funkcje, które niekoniecznie wpłyną na Waszą celność w grach. - 2019-02-25
Niektóre myszki gamingowe oferują funkcje, które niekoniecznie wpłyną na Waszą celność w grach.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem GameStar, należącym do grupy medialnej Webedia. Polskie opracowanie tekstu wykonał Michał Ostiak.

Florian Klein (gamestar.de)

Najlepsze myszki gamingowe - Ranking wrzesień 2019 r.
Najlepsze myszki gamingowe - Ranking wrzesień 2019 r.

Polecamy dobre i tanie myszki gamingowe wyprodukowane przez takie firmy jak Logitech, Roccat, Razer czy Zowie, w tym także myszy bezprzewodowe i modele symetryczne, odpowiednie tak dla prawo, jaki leworęcznych graczy.