Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Hardware 25 lutego 2019, 12:24

autor: Florian Klein (gamestar.de)

Celne strzelanie w Apex i CS:GO? Prawidłowe ustawienia dpi i myszki

Czułość, dpi, przyspieszenie wskaźnika? Jak uzyskać optymalne celowanie w każdej grze? Krótki przewodnik pokazuje, jak skonfigurować mysz w strzelankach takich jak CS:GO, Apex czy Battlefield.

Ile dpi na myszce dla gracza?

Większość tzw. profesjonalnych graczy używa czujników myszy z częstotliwością próbkowania od 400 do 800 dpi (dots per inch – punkty na cal). Maksymalna możliwa czułość jest ostatecznie dość nieistotna dla dokładności trafienia, wbrew temu co można by wnioskować z kampanii reklamowych większości myszy „gamingowych”.

Nowoczesne czujniki takie jak obsługują nawet 12 000 dpi i więcej - ale to nie daje żadnych istotnych korzyści dla dokładnego celowania w grach. - 2019-02-25
Nowoczesne czujniki takie jak obsługują nawet 12 000 dpi i więcej - ale to nie daje żadnych istotnych korzyści dla dokładnego celowania w grach.

Czułość sensora o wartości już 400 lub 800 dpi pozwala na bardzo dokładne celowanie i w praktyce nie ma żadnych istotnych wad w porównaniu z czujnikiem, który może pracować z maksymalną rozdzielczością 12 000 dpi (takim jak Pixart PMW336x, obecnie używany w prawie wszystkich nowszych myszach high-end). Nawet w przypadku monitorów o wysokiej rozdzielczości, wartość od 400 do 800 dpi nadal zapewnia optymalne możliwości precyzyjnego celowania poziomie pojedynczych pikseli.

Zdarza się też, że gry na poziomie menu ignorują własne ustawienia czułości myszy (w przeciwieństwie do rzeczywistej rozgrywki). Przez to czułość na poziomie 12 000 dpi może być dość frustrująca - jeśli próbujesz wybrać odpowiednią opcję w menu i wskaźnik myszy ląduje w przeciwnym rogu ekranu po najmniejszym ruchu.

Zanim zaczniemy polować na fragi w grach, musimy ustrzelić odpowiedniego gryzonia. Nie powinniśmy się jednak kierować marketingowymi hasełkami zachwalającymi sensory o absurdalnie wysokiej czułości. - 2019-02-25
Zanim zaczniemy polować na fragi w grach, musimy ustrzelić odpowiedniego gryzonia. Nie powinniśmy się jednak kierować marketingowymi hasełkami zachwalającymi sensory o absurdalnie wysokiej czułości.

Ważniejsze z punktu widzenia czułości jest to, czy czujnik pracuje dokładnie na pożądanym poziomie czy nie. Z reguły wartości próbkowane wewnętrznie są lepsze niż wartości interpolowane, tzn. znajdujące się pomiędzy pikselami. Przy interpolowanych ustawieniach może dojść do niepożądanej utraty precyzji. Bywa nawet, że maksymalne ustawienie dpi danego czujnika jest mniej dokładne od znacznie niższego – najważniejsze są wszakże imponujące liczby w reklamie, niezależnie od ostatecznej precyzji…

Niestety, nie jest możliwe sformułowanie ogólnego stwierdzenia na ten temat – wiele zależy indywidualnie od czujnika danej myszy. Jeśli nadal nie jesteście pewni, najlepiej jest sprawdzić dokładny model myszy i sensor w Internecie. Współczesna mysz gamingowa z oferty zwykłych producentów zazwyczaj nie stwarza istotnych problemów na żadnym poziomie dpi.

Choć stosowanie bardzo dużej czułości w grach bywa niewygodne, warto sprawdzić jaka maksymalna jego wartość nadal umożliwia nam swobodną rozgrywkę. - 2019-02-25
Choć stosowanie bardzo dużej czułości w grach bywa niewygodne, warto sprawdzić jaka maksymalna jego wartość nadal umożliwia nam swobodną rozgrywkę.

 

Najlepsze myszki gamingowe - Ranking wrzesień 2019 r.
Najlepsze myszki gamingowe - Ranking wrzesień 2019 r.

Polecamy dobre i tanie myszki gamingowe wyprodukowane przez takie firmy jak Logitech, Roccat, Razer czy Zowie, w tym także myszy bezprzewodowe i modele symetryczne, odpowiednie tak dla prawo, jaki leworęcznych graczy.