Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Hardware 25 lutego 2019, 12:24

autor: Florian Klein (gamestar.de)

Celne strzelanie w Apex i CS:GO? Prawidłowe ustawienia dpi i myszki

Czułość, dpi, przyspieszenie wskaźnika? Jak uzyskać optymalne celowanie w każdej grze? Krótki przewodnik pokazuje, jak skonfigurować mysz w strzelankach takich jak CS:GO, Apex czy Battlefield.

Mouse Smoothing, raw imput - co wyłączyć, a co zostawić w ustawieniach myszki?

Zachowanie celownika jest zasadniczo determinowane przez trzy ustawienia: wskaźnika Windows, dpi w sterowniku myszy oraz czułość w samej grze.

Ustawienia myszy systemu Windows nie są już brane pod uwagę w każdej grze – zazwyczaj mają wpływ na zachowanie kursora jedynie na pulpicie. - 2019-02-25
Ustawienia myszy systemu Windows nie są już brane pod uwagę w każdej grze – zazwyczaj mają wpływ na zachowanie kursora jedynie na pulpicie.

Suwak prędkości wskaźnika znajduje się w ustawieniach myszy w sekcji Panel sterowania -> Sprzęt i dźwięk -> Urządzenia i drukarki -> Mysz. W tym miejscu domyślne ustawienie między 6 a 11 jest stosowane od lat. Okazuje się, że większość współczesnych gier w zasadzie nie korzysta już z tego ustawienia, więc jest ono często zupełnie nieistotne i pomijalne. Jego zmiana wpływa jedynie na prędkość wskaźnika w Windows. Najbezpieczniej jest więc zostawić je na domyślnej wartości.

To samo dotyczy opcji „Zwiększ precyzję wskaźnika” bezpośrednio poniżej ustawień czułości. Ponieważ akceleracja myszy w Windows nie jest jednolita w nowszych wersjach tego systemu, opcja ta nie jest zalecana dla osiągnięcia najbardziej spójnego zachowania myszy. Niektóre gry również posiadają opcję akceleracji wskaźnika lub „Mouse Smoothing” – zgodnie z naszym doświadczeniem można (a nawet powinno się) je zignorować!

Na komfort korzystania z myszy gamingowej mocno wpływa jej waga – dlatego warto sprawdzić, czy bardziej „leżą nam” modele cięższe, czy też lżejsze. - 2019-02-25
Na komfort korzystania z myszy gamingowej mocno wpływa jej waga – dlatego warto sprawdzić, czy bardziej „leżą nam” modele cięższe, czy też lżejsze.

Niektóre gry, takie jak CS:GO, oferują w swoich ustawieniach opcję „raw input”, która pozwala na bezpośrednie korzystanie z sygnałów myszy, omijając ustawienia systemu Windows. Jeśli w interesującym Was tytule istnieje taka możliwość, należy ten tryb aktywować. Jego nazwa może się różnić w zależności od gry. Jak wspomnieliśmy wcześniej – w przypadku wielu tytułów standardem stało się już pomijanie ustawień Windowsa. Wtedy pobieranie surowego sygnału myszy jest aktywowane domyślnie.

„Windowsowe” ustawienia myszy często są pomijane przez współczesne tytuły, które pobierają informacje bezpośrednio z sensora. - 2019-02-25
„Windowsowe” ustawienia myszy często są pomijane przez współczesne tytuły, które pobierają informacje bezpośrednio z sensora.
Najlepsze myszki gamingowe - Ranking wrzesień 2019 r.
Najlepsze myszki gamingowe - Ranking wrzesień 2019 r.

Polecamy dobre i tanie myszki gamingowe wyprodukowane przez takie firmy jak Logitech, Roccat, Razer czy Zowie, w tym także myszy bezprzewodowe i modele symetryczne, odpowiednie tak dla prawo, jaki leworęcznych graczy.