Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 19 maja 2020, 12:07

autor: Barx

Technologia 5G – co to jest?

Przyglądamy się, czym właściwie jest reprezentant piątej generacji technologii mobilnej – 5G – oraz jakie konsekwencje może mieć wprowadzenie go na polski rynek.

Praktycznie każdy z nas używa mobilnego Internetu oferowanego przez operatorów komórkowych. Połączenie z siecią w telefonie przez lata ewoluowało, począwszy od archaicznego i zapomnianego już 2G, na obecnym standardzie szybkiego Internetu mobilnego 4G kończąc.

Przed 5G jeszcze długa droga do ukazania pełni możliwości tej technologii. - Technologia 5G – co to jest? - dokument - 2020-05-19
Przed 5G jeszcze długa droga do ukazania pełni możliwości tej technologii.

Nasi rodzimi operatorzy nie zdążyli jeszcze prawdziwie rozwinąć skrzydeł w aktualnej technologii, a już do Europy przybywa nowa jej odmiana – 5G. I nie ma to być po prostu kolejne wcielenie istniejących już technik transferu danych przy użyciu telefonów komórkowych, ale zakrojony na szeroką skalę plan niemalże całkowitej digitalizacji światowej gospodarki.

Aktualizacja

Oryginalna wersja artykułu ukazała się ponad rok temu – w lutym 2019 roku. Od tego czasu nieco się w temacie zmieniło: na rynku dostępne są już pierwsze telefony obsługujące technologię 5G, a rodzimi operatorzy próbują zaimplementować nowe rozwiązania na aktualnie działających pasmach. Zaktualizowaniem informacji zawartych w materiale zajął się nasz „lokalny” ekspert w temacie 5G - Arkadiusz Dziermański.

5G to przyszłość komunikacji bezprzewodowej.
5G to przyszłość komunikacji bezprzewodowej.
5G zabija? Obalamy mity
5G zabija? Obalamy mity

Anteny 5G stały się bohaterami wielu teorii spiskowych. Nowa technologia ma być niebezpieczna dla zdrowia, a w niektórych krajach nawet zakazana. Czy maszty 5G są szkodliwe? A może więcej zagrożeń wiąże się z ich przeciwnikami?

Sieć 5G w Polsce – zagrożenie czy nowe możliwości?
Sieć 5G w Polsce – zagrożenie czy nowe możliwości?

Rok 2020 zdecydowanie będzie rokiem 5G. Również w Polsce po raz pierwszy będziemy mogli na własnej skórze przekonać się, czym jest sieć komórkowa piątej generacji. No właśnie, czym jest 5G? Czy jest szkodliwe? Kiedy będzie dostępne w Polsce?