futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 12 grudnia 2018, 09:42

autor: Bartosz Stasiek

Microsoft OneDrive. Gdzie najlepiej przechowywać dane w chmurze

Dyski twarde naszych komputerów nie są jedynym standardem przechowywania ważnych dla nas danych – usługi w chmurze stanowią istotną alternatywę dla tradycyjnych nośników. Sprawdzamy kilka popularnych usług, m.in. Google Drive, Microsoft OneDrive i Dropbox

Microsoft OneDrive

One Drive posiada każdy właściciel komputera z Windowsem 10. - 2018-12-12
One Drive posiada każdy właściciel komputera z Windowsem 10.
W SKRÓCIE:
  1. 5 GB darmowego miejsca.
  2. Bezpośrednio zintegrowany z urządzeniami z systemem Windows.
  3. Dodatkowe benefity z wykupowanych pakietów.

OneDrive jest naturalnym dyskiem w chmurze dla posiadaczy Windowsa 10, gdyż jest on wbudowany w sam system. Z drugiej strony, chmura pomieści jedynie 5 GB danych za darmo. Oczywiście taka ilość w zupełności może wystarczyć niektórym użytkownikom, ale boli fakt, że Microsoft jeszcze w 2016 roku oferował 3 razy tyle darmowego miejsca.

Z racji, że dysk należy do Microsoftu, dostępne opcje rozszerzenia pojemności są powiązane z innymi produktami tej firmy. Najmniej bogate w benefity jest standardowe powiększenie miejsca na dysku „OneDrive 50 GB”; jak sama nazwa wskazuje, pakiet ten pozwala na rozwinięcie przestrzeni dyskowej do 50 GB za 7,99 zł/miesiąc. Kolejne opcje są jednak bardziej interesujące, ale też sporo droższe. „Office 365 Personal” to 1 TB miejsca na dysku za 29,99 zł/miesiąc (albo promocyjne 299,99 zł na rok), ale dodatkowo kupujący otrzymuje kompletny pakiet Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote i Outlook), który może zainstalować na jednym urządzeniu. Ponadto, opcja ta rozszerza możliwości samego dysku, dodając możliwość przywracania usuniętych plików czy udostępniania folderów w trybie offline.

Ostatni plan usługi OneDrive to „Office 365 dla użytkowników domowych”, który oferuje wyżej wspomniane funkcje, jak i pakiet Office, ale ten tym razem może być zainstalowany jednocześnie aż na pięciu urządzeniach. Koszt tego planu to 42,99 zł/miesiąc za 5 TB miejsca łącznie dla 5 użytkowników (czyli po 1 TB dla każdego). Klasycznie jest też wariant zapłacenia za rok z góry, co kosztuje 429,99 zł. Zważywszy na fakt, że w tym przypadku można podzielić koszt między 5 osób, ta konkretna opcja wydaje się najkorzystniejsza.

Bogata funkcjonalność sieciowa pakietu Office sprawia, że pliki można tworzyć bezpośrednio online, po czym automatycznie zapisać na OneDrive. Jeśli jednak zdecydujemy się na tradycyjną kopię plików na komputerze z „chmurą”, dysk Microsoftu oferuje selektywną synchronizację. Dodane elementy na dysku można bez przeszkód udostępniać, ustawiając przy tym uprawnienia odbiorcy: od podstawowej możliwości obejrzenia zawartości do kompletnego edytowania dokumentu.

Warto jeszcze wspomnieć o jednej funkcjonalności dysku. OneDrive umożliwia dostęp do plików na własnym komputerze z innego PC poprzez stronę internetową „chmury”, jeśli zdecydujemy się włączyć tę opcję w ustawieniach. Uruchamiając taką funkcję trzeba jednak mieć na uwadze, że Microsoft będzie miał w takim przypadku prawo do skanowania osobistych plików użytkowników w celach zapobiegnięcia wycieku kontrowersyjnych materiałów, takich jak treści objętych prawami autorskimi czy niecenzurowanych multimediów. Warto sobie tutaj zadać pytanie, czy nie przeszkadza nam fakt, że Microsoft ma taką praktykę i jak bardzo narusza to naszą prywatność.

Usługa Microsoftu pozwala na dzielenie się plikami pakietu Office. - 2018-12-12
Usługa Microsoftu pozwala na dzielenie się plikami pakietu Office.
Dysk SSD - jaki wybrać? Ranking TOP 12
Dysk SSD - jaki wybrać? Ranking TOP 12

Jaki dysk SSD będzie najlepszy do komputera? Pojemność dysku SSD będzie zależeć głównie od pojemności Twojego portfela. O pozostałe parametry nie będziesz musiał się martwić, jeśli wybierzesz jedną z naszych propozycji