Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Hardware 5 grudnia 2018, 14:51

autor: AlicjaGórska

Budujemy tani komputer do Asasyna, Wiedźmina i Battlefielda

Proponujemy Wam kilka zestawów komputerowych, które w rozsądnej cenie powinny zapewnić zadowalające wrażenia płynące z grania w najnowsze tytuły.

Na czym można oszczędzić, kupując komputer?

Na rynku znaleźć można mnóstwo taniej tandety, która ostatecznie przynieść może więcej szkody niż pożytku. Zamiast inwestować w nieznane marki, lepiej wstrzymać się z zakupem niektórych części komputerowych i poczekać, aż będziemy mogli sobie na dany wydatek pozwolić. Mówiąc krótko: na pewno nie warto oszczędzać na jakości.

Wiele elementów komputera można też rozwijać z czasem. Weźmy taką kość RAM – do sporej części gier wystarczą 4 GB. W kolejne 4 GB (albo i więcej - w zależności od konfiguracji sprzętu) możemy zainwestować po następnej wypłacie. Bardzo podobnie prezentuje się kwestia dysków. 1-terbajtowy dysk HDD nie kosztuje dzisiaj majątku. Często jest nawet kilka razy tańszy od dużo mniej pojemnego SSD. To jednak SSD zapewni nam lepszą jakość zapisu i szybkość. Idealnym rozwiązaniem byłoby posiadanie obu typów dysków (jeden na system, drugi na dodatkowe dane), ale drugi dysk dokupić można z czasem, a to już kolejne kilka stówek oszczędności na starcie.

Kolejne kości pamięci RAM można dokupić później. - 2018-12-10
Kolejne kości pamięci RAM można dokupić później.

Jeżeli kupowany sprzęt nie jest naszym pierwszym, warto pomyśleć też o odzyskaniu z poprzedniego komputera zasilacza albo chłodzenia (o ile nowe parametry nie wymagają obsługiwania większego napięcia czy też wydajniejszego wiatraka). Wykorzystanie starej obudowy również mogłoby bardzo pozytywnie wpłynąć na nasz budżet. A skoro już przy obudowach jesteśmy, to…

Cena „pudła” może wynosić kilkadziesiąt, albo nawet kilkaset złotych. To część, na której możemy swobodnie oszczędzać – najważniejsze, aby wszystkie elementy bez problemu się w niej mieściły i były dobrze wentylowane. W tym przypadku warto nawet rozejrzeć się za czymś używanym.

Zdecydowanie mijają się z celem nadmierne oszczędności na procesorze czy płycie głównej, gdyż stanowią one podstawę budowania PC i kolejne elementy dobieramy według kompatybilności z nimi. Są też w głównej mierze odpowiedzialne za wydajność PC, a chociaż chcemy oszczędzić, to jednak zależy nam przede wszystkim na komfortowej rozgrywce.

Licząc na dobrą wydajność nie możemy oszczędzać na wszystkim... - 2018-12-10
Licząc na dobrą wydajność nie możemy oszczędzać na wszystkim...