Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 16 października 2018, 11:47

autor: Maiman

Tani GeForce i Radeon - poradnik jak kupować używane karty graficzne

Czy warto kupić używaną kartę graficzną? Nasz poradnik podpowie jak to zrobić, aby nie dać się oszukać.

Karty graficzne bezustannie się zmieniają. Ale ich ceny – niekoniecznie. Powodów można szukać wszędzie: od zmów technologicznych gigantów, przez kopalnie kryptowalut, na braku konkurencji kończąc. Kosztowne staje się więc życie pecetowca, chcącego grać we wszystkim „na ultra”, z włączonym każdym nowoczesnym efektem graficznym. Nowe układy Nvidii z rodziny RTX osiągają cenę 5,5 tysiąca złotych – i mimo to często nie potrafią zagwarantować wystarczającej płynności, gdy ekran zaczynają pokrywać wizualne fajerwerki.

Jak nie stać nas na nową, to może warto kupić „używkę”? - 2018-10-16
Jak nie stać nas na nową, to może warto kupić „używkę”?

Co robić? Można zbierać, zbierać, sprzedać biurko, dom, samochód; sprzedać nawet peceta i kupić konsolę, jeśli stopień frustracji okaże się zbyt duży. Ale można też spojrzeć za siebie – generację wstecz – i znaleźć używaną kartę graficzną, która wciąż może służyć latami, zapewnić najpłynniejszą pod słońcem rozgrywkę i nie opróżnić Waszego konta bankowego. Wymaga to obalenia w swojej głowie kilku mitów i uprzedzeń, ale koniec końców może okazać się najlepszym rozwiązaniem dla Was i dla Waszego portfela.

Przed Wami przejrzysty świat używanych kart graficznych.

TWOIM ZDANIEM

Kupiłbyś kartę graficzną z kopalni kryptowalut?

Nie
81%
Tak
19%
Zobacz inne ankiety
Jakie karty graficzne kupują Polacy przed premierą GeForce RTX 3070 i 3080
Jakie karty graficzne kupują Polacy przed premierą GeForce RTX 3070 i 3080

Jakie karty graficzne Polacy kupują najchętniej? Czy Nvidia nadal rządzi na salonach, a może skutecznie wygryza ją AMD? Postanowiliśmy sprawdzić, czy nad Wisłą chętniej sięgamy po GeForce, czy po Radeon.

Ranking kart graficznych Nvidia i AMD | lipiec 2020
Ranking kart graficznych Nvidia i AMD | lipiec 2020

GeForce RTX 2070, 2080 i 2080 z serii Super kosztują sporo, więc może lepiej szukać tańszych alternatyw? Modele AMD: Radeon 5700 i 5700 XT to bardzo ciekawe propozycje. Zapraszamy do lektury przeglądu kart graficznych dostępnych wiosną 2020 roku.

Nowy procesor? Po co, starsze generacje nadal dają radę w grach
Nowy procesor? Po co, starsze generacje nadal dają radę w grach

Rosnąca popularność nowych procesorów AMD (np. Ryzen 5 3600) i premiera układów Intel Core z rodziny Comet Lake zmuszają wielu graczy do zadania sobie pytania – czy to już czas na rozbudowę komputera?