Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 16 lipca 2021, 09:02

autor: Maiman

1000 złotych oszczędności na karcie graficznej? Tak, ale trzeba uważać

Czy warto kupić używaną kartę graficzną z Chin? Nasz poradnik podpowie jak kupić tańszego GeForce'a lub Radeona i nie dać się nabrać.

Karty graficzne bezustannie się zmieniają, ale ich ceny – niekoniecznie. Powodów można szukać wszędzie: od zmów technologicznych gigantów, przez kopalnie kryptowalut, na braku konkurencji kończąc. Kosztowne staje się więc życie pecetowca, chcącego grać we wszystkim „na ultra”, z włączonym każdym nowoczesnym efektem graficznym. Nowe układy Nvidii z rodziny RTX osiągają cenę 10 tysięcy złotych (RTX 3090) – i mimo to często nie potrafią zagwarantować wystarczającej płynności, gdy ekran 4K zaczyna wypełniać się wizualnymi wodotryskami. Taka wycena to w ostatnim czasie i tak niezła „okazja”. Do niedawna szczęśliwcy, lub jak kto woli scalperzy, którym udało się kupić nowe karty graficzne w okresie, gdy były one niedostępne w szerokiej sprzedaży, życzyli sobie kilkanaście tysięcy złotych i to już za RTX-a 3080. Chociaż niektórym ciężko w to uwierzyć, znajdowali kupców. Ostatnie zawirowania na rynku kryptowalut, o których piszemy więcej w dalszej części artykułu, sprawiły, że ceny powoli wracają do normalnego stanu. Do poziomu tych sugerowanych przez producentów wciąż jednak sporo brakuje.

AKTUALIZACJA

W lipcu 2021 roku postanowiliśmy zaktualizować i przypomnieć ten tekst w związku z informacjami, napływającymi z Dalekiego Wschodu. Chińskie regulacje, dotyczące „kopania” kryptowalut wydają się mieć duży wpływ na rynek kart graficznych. To dobra okazja, żeby dowiedzieć się, z czym może wiązać się zakup karty graficznej od „górnika”. Aktualizacją tekstu zajął się rassi.

Jak nie stać nas na nową, to może warto kupić „używkę”? - 1000 złotych oszczędności na karcie graficznej? Tak, ale trzeba uważać - dokument - 2021-07-16
Jak nie stać nas na nową, to może warto kupić „używkę”?

Co robić? Można zbierać, zbierać, sprzedać biurko, dom, samochód; sprzedać nawet peceta i kupić konsolę, jeśli stopień frustracji okaże się zbyt duży. Ale można też znaleźć używaną kartę graficzną, która wciąż może służyć latami, zapewnić najpłynniejszą pod słońcem rozgrywkę i nie opróżnić Waszego konta bankowego. Wymaga to obalenia w swojej głowie kilku mitów i uprzedzeń, ale koniec końców może okazać się najlepszym rozwiązaniem dla Was i dla Waszego portfela.

Przed Wami przejrzysty świat używanych kart graficznych.

TWOIM ZDANIEM

Kupiłbyś kartę graficzną z kopalni kryptowalut?

Nie
81,1%
Tak
18,9%
Zobacz inne ankiety
Ranking kart graficznych Nvidia GeForce i AMD Radeon | Styczeń 2021
Ranking kart graficznych Nvidia GeForce i AMD Radeon | Styczeń 2021

GeForce RTX 3080 czy RTX 3070 kosztują sporo, więc może lepiej szukać tańszych alternatyw? Modele AMD: Radeon 5700 i 5700 XT to bardzo ciekawe propozycje. Zapraszamy do lektury przeglądu kart graficznych dostępnych w 2021 roku.

Jakie karty graficzne kupują Polacy przed premierą GeForce RTX 3070 i 3080
Jakie karty graficzne kupują Polacy przed premierą GeForce RTX 3070 i 3080

Jakie karty graficzne Polacy kupują najchętniej? Czy Nvidia nadal rządzi na salonach, a może skutecznie wygryza ją AMD? Postanowiliśmy sprawdzić, czy nad Wisłą chętniej sięgamy po GeForce, czy po Radeon.

Nowy procesor? Po co, starsze generacje nadal dają radę w grach
Nowy procesor? Po co, starsze generacje nadal dają radę w grach

Rosnąca popularność nowych procesorów AMD (np. Ryzen 5 3600) i premiera układów Intel Core z rodziny Comet Lake zmuszają wielu graczy do zadania sobie pytania – czy to już czas na rozbudowę komputera?