Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 3 marca 2021, 13:52

autor: Aquma

Obudowy do komputera dla graczy od Mini-ITX po E-ATX | Ranking na 2021 rok

Przygotowaliśmy dla Was listę najciekawszych naszym zdaniem obudów w trzech kategoriach cenowych. Polecamy Wam interesujące modele od klasy Mini-ITX, poprzez popularne ATX, po E-ATX.

Wybór jest duży, ale która obudowa jest najlepsza? Z pewnością najpopularniejszy jest typ obudowy midi tower. - Obudowy do komputera dla graczy od Mini-ITX po E-ATX | Ranking na 2021 rok - dokument - 2021-03-03
Wybór jest duży, ale która obudowa jest najlepsza? Z pewnością najpopularniejszy jest typ obudowy midi tower.

W komputerach gamingowych wszystko tak naprawdę zależy od tego, co znajduje się w jego wnętrzu. Bez karty graficznej o dużej wydajności, szybkiego procesora czy też wystarczającej ilości pamięci RAM, praktycznie żadna gra nie będzie prezentowała się w optymalnej formie przy maksymalnych ustawieniach graficznych. Niemniej jednak, wybór obudowy komputerowej także trzeba mocno przemyśleć w trakcie procesu projektowania nowego PC, ponieważ istnieją znaczne różnice pomiędzy poszczególnymi modelami – tak funkcjonalne, jak i jakościowe. Należy wziąć pod uwagę chociażby typ oraz liczbę złącz jakie oferuje przedni panel, ilości zatok dysków twardych i napędów optycznych oraz standard płyty głównej, jaki dana obudowa jest w stanie zmieścić w swoim wnętrzu. Nie bez znaczenia pozostaje maksymalna długość karty graficznej, szczególnie jeśli zdecydujemy się na mniejszy niż typ obudowy midi tower. Obudowa PC micro tower czy mini tower pasować będzie idealnie do płyt głównych micro atx, mini itx, ale nie wszystkie karty graficzne czy zestawy chłodzenia się do niej zmieszczą.

Obecnie obudowy oferują swoim użytkownikom liczne ułatwienia, takie jak chociażby montaż bezśrubowy, modułowe koszyki na dyski lub wytłoczenia elegancko odprowadzające kable za tacę płyty głównej. Dla spragnionych efekciarstwa obudowa PC występuje w wielu wariantach innych niż kolor czarny. W zależności od tego, jaki typ systemu chłodzenia chcemy zastosować, powinniśmy rozważyć również kilka innych czynników. Na przykład, jeśli zamierzamy chłodzić komponenty naszego przyszłego komputera cieczą, to wybrana obudowa powinna być wyposażona w odpowiednio ulokowane otwory instalacyjne. Jeśli chcemy stworzyć system chłodzenia powietrzem, musimy zwrócić uwagę na liczbę oraz rozmiar miejsc dla wentylatorów.

W celu ułatwienia wyboru, proponujemy obudowy z trzech różnych przedziałów cenowych (do 250 zł, do 450 zł oraz powyżej 450 złotych). Dodatkowo zamieściliśmy też garść spostrzeżeń w temacie zyskujących coraz bardziej na popularności obudów typu Mini-ITX, odpowiednich szczególnie do komputerów mających stanąć w pokoju dziennym obok telewizora. Celowo skupiamy się tutaj na prostych wizualnie rozwiązaniach, ponieważ bardziej wyrafinowane czy też rzucające się w oczy mogą zniechęcić wielu użytkowników.

Artykuł ma formę poradnika zakupowego – jego zadaniem jest zwrócenie uwagi czytelników na naszym zdaniem najciekawsze obecnie oferty tego typu produktów na rynku.

Niektórzy bagatelizują wybór odpowiedniej obudowy do swojego zestawu komputerowego. - Obudowy do komputera dla graczy od Mini-ITX po E-ATX | Ranking na 2021 rok - dokument - 2021-03-03
Niektórzy bagatelizują wybór odpowiedniej obudowy do swojego zestawu komputerowego.
TWOIM ZDANIEM

le jesteś w stanie zapłacić za obudowę?

250-450 zł
40,7%
Do 250 zł
30,3%
Powyżej 450 zł
29%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze zestawy komputerowe do gier | Ranking 2021
Najlepsze zestawy komputerowe do gier | Ranking 2021

W tym artykule prezentujemy polecane przez nas zestawy PC dla graczy w różnych kategoriach cenowych. Zbudujemy komputer gamingowy za 2000, 3000, 4000, 5000 i 6000 zł oraz maszynę do grania w 4K.

Jaka obudowa będzie pasować do Twojego PC?
Jaka obudowa będzie pasować do Twojego PC?

Chociaż teoretycznie nie jest wymagana do pracy komputera, jednak trudno wyobrazić sobie PC-ta bez jakiejkolwiek obudowy. To jeden z tych elementów, który przez wielu jest bagatelizowany. Jak najlepiej dobrać ją do podzespołów komputera?

Ile musisz mieć RGB, żeby być prawdziwym graczem
Ile musisz mieć RGB, żeby być prawdziwym graczem

Składanie gamingowego peceta to nie takie hop-siup. Nie wystarczy wybrać podzespoły, dostosować moc zasilacza i dopchnąć kolanem, żeby się zmieściło w obudowie. Prawdziwy pecet musi jeszcze wyglądać, a do tego niezbędne są trzy magiczne literki: RGB.