Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 13 sierpnia 2017, 11:30

autor: Radosław Wasik

Miłośnik gier wszelakich. Często ich nie kończy, bo ciągle instaluje modyfikacje.

10 świetnych modów do Mount & Blade – zanim Bannerlord odmieni serię

Chociaż do premiery Mount & Blade II coraz bliżej, to jednak wciąż daleko. Gdy nachodzi więc ochota, by pograć w M&B, na ratunek przychodzą moderzy. Oto 10 ciekawych modyfikacji do gier z cyklu Mount & Blade, które powstały w ostatnich latach.

Seria Mount & Blade skupiła wokół siebie mnóstwo fanów. Pomimo wielu niedociągnięć technicznych oraz graficznych (chociaż w tym przypadku warto pamiętać, że całość jest tworzona przez niewielkie studio TaleWorlds), każda odsłona cyklu potrafi wciągnąć na wiele godzin i dostarczyć dużo dobrej zabawy. Połączenie sandboksowego RPG akcji z elementami strategicznymi dało ciekawy efekt, jednak można pokusić się o stwierdzenie, że to dostępne modyfikacje zapewniają grze popularność i długowieczność. Udział w tym ma nie tylko scena moderska, ale również sami twórcy – cała seria Mount & Blade jest otwarta na mody i przyjazna dla osób, które chcą w niej coś zmienić.

W internecie można znaleźć modyfikacje udoskonalające standardową rozgrywkę poprzez poprawienie systemu dyplomacji czy ulepszenie grafiki, jednak to całkowite konwersje – często przenoszące świat gry do innego uniwersum cieszą się największym zainteresowaniem. Wśród tak wielu modów każdy powinien znaleźć coś dla siebie – zaczynając od klimatów fantasy, przez wcielenie się w krzyżowca lub rzymskiego legionistę, a na przemierzaniu komunistycznej Calradii z pistoletem w ręku kończąc.

Szukanie odpowiedniej przeróbki bywa czasochłonne, dlatego przygotowaliśmy dla Was kolejne 10 najlepszych modyfikacji do gier z cyklu Mount & Blade. Dlaczego kolejne? Nie jest to nasz pierwszy tekst na ten temat – w tym artykule również znajdziecie mody, które są warte uwagi.

SPIS TREŚCI:

  1. Floris Mod Pack – paczka modów ulepszająca oryginalna rozgrywkę -> TUTAJ
  2. A World of Ice and Fire – odwiedź świat Gry o tron -> TUTAJ
  3. The Red Wars – w Calradii pojawiają się komunistyczne i nacjonalistyczne ideologie – > TUTAJ
  4. March of Rome – potyczki z graczami w realiach starożytnego Rzymu -> TUTAJ
  5. 1866: Western Mod – strzelanina na Dzikim Zachodzie -> TUTAJ
  6. Nowa ojczyzna – sporo ulepszeń ze specyficznym humorem – > TUTAJ
  7. Sands of Faith – weź udział w krucjacie na Bliskim Wschodzie -> TUTAJ
  8. Solid and Shade – mroczne klimaty i wojska z piekła rodem -> TUTAJ
  9. Knights of the Last Battle – zachodnia Europa piętnastego wieku -> TUTAJ
  10. Phantasy Calradia – elementy fantasy wprowadzone do świata gry -> TUTAJ

Część Ogniem i mieczem nie cieszy się, niestety, zbyt dużą popularnością wśród moderów, więc znajdziecie tutaj dodatki tylko do podstawki oraz Warbanda.

Instalacja modyfikacji

Instalacja modów do gier z serii Mount & Blade jest bardzo prosta. Czasami twórcy udostępniają instalatory, ale zazwyczaj publikują archiwum z modyfikacją, które wystarczy wypakować i umieścić w folderze Modules.

Wspomniany folder znajduje się w głównym katalogu gry. Po przeniesieniu folderu z modem trzeba jeszcze przełączyć się na modyfikacje w launcherze danej części Mount & Blade.

Podczas używania anglojęzycznych modów warto w ustawieniach gry zmienić język na angielski. W trakcie grania w polską wersję może wystąpić problem z nazewnictwem lokacji – oznaczenia wprowadzone przez autorów modyfikacji mogą zostać pominięte, a zamiast nich wyświetlą się nazwy z oryginalnej gry.

Opisane mody do Warbanda zostały przetestowane na wersji 1.172 Steam, a modyfikacje do podstawowego Mount & Blade na wersji 1.010.

Mount & Blade: Warband

Mount & Blade: Warband

Mount & Blade

Mount & Blade

Najlepsze mody do Mount and Blade 2 Bannerlord
Najlepsze mody do Mount and Blade 2 Bannerlord

Mount and Blade nigdy nie byłby tak popularną grą, gdyby nie mody. Bannerlord idzie tą samą drogą i już teraz można znaleźć w sieci trochę ciekawych modów. Oto ich przegląd.

10 najlepszych modów do gier Mount & Blade - zanim doczekamy Mount & Blade II
10 najlepszych modów do gier Mount & Blade - zanim doczekamy Mount & Blade II

Premiery Mount & Blade II: Bannerlord ani widu, ani słychu, ale dzięki moderom poprzednie gry z serii wciąż oferują masę zabawy. Wybraliśmy dla was 10 najciekawszych modyfikacji do Mount & Blade oraz Mount & Blade: Warband.