Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 10 marca 2003, 13:06

autor: Kokosz

Star Trek Nemesis

Historia Star Trek rozpoczyna się na początku lat 60, kiedy to Gene Rodenberry stworzył ten świat, nikt wówczas nie przypuszczał, że w tak krótkim czasie zyska ogromną sławę.

Nemesis Star Trek: TNG

Krótki wstęp dla nie-trekkerów

Historia Star Trek rozpoczyna się na początku lat 60, kiedy to Gene Rodenberry stworzył ten świat, nikt wówczas nie przypuszczał, że w tak krótkim czasie zyska ogromną sławę. Star Trek, to cztery seriale odnoszące wielki sukces, serial animowany, a także 10 filmów kinowych. To nie tylko film przygodowy; stara się on także przekazać wizję ludzkości sięgającej gwiazd, lecz tym razem nie po to by je podbijać, lecz badać i odkrywać.

Star Trek: The Original Series (TOS), to pierwszy serial z serii. Z czystym sumieniem można powiedzieć, że to właśnie od niego wszystko się zaczęło. Powstał w 1966 roku. Opowiada o misji statku Enterprise NCC 1701 pod dowództwem James-a T. Kirk-a. Na pokładzie okrętu służą nie tylko Ziemianie wszystkich narodowości. TOS po raz pierwszy łamał schematy filmów fantastycznych, po raz pierwszy tez pokazano w nim np. pocałunek białego mężczyzny i ciemnoskórej kobiety. Nie chodziło w nim bowiem o walkę z nieznanym, a o zrozumienie Wszechświata przy jednoczesnym zachowaniu godności człowieka. Przewaga rozmów nad akcją i akcenty filozoficzne przysporzyły mu tak zwolenników, jak i przeciwników. Bohaterowie starają się bowiem przeważnie osiągnąć porozumienie nawet z najgorszymi wrogami (Klingoni, Romulanie). Postacie kapitana Kirka, Wolkana Spocka i doktora Mc Coy'a zapisały się trwale nie tylko w historii filmu, ale również w świadomości popularnej. "Beam me up Scotty", "I'm a doctor, not a ..." i wolkańskie "Live long and prosper"(to ostanie wraz z tradycyjnym gestem wolkańskim wyglądającym jak chasydzkie błogosławieństwo, stało się symbolem rozpoznawczym trekkerów na całym świecie) przytaczane są z wielką sympatią do dziś, mimo, że bohaterowie serialu kilkukrotnie się zmieniali.