Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 19 listopada 2017, 12:01

autor: Krystian Smoszna & Krzysztof Mysiak

Wiedźmin 3: Dziki Gon - smaczki, easter eggi, nawiązania do gier i filmów

Gra Wiedźmin 3: Dziki Gon jest wypchana po brzegi rozmaitymi easter eggami, czyli nawiązaniami do dzieł innych popkultury. W dziele studia CD Projekt Red nie brakuje też rozmaitych smaczków i właśnie tymi dwoma zagadnieniami zajmiemy się w tym artykule.

Pewnie zastanawiacie się: „Po kiego grzyba oni wracają do wyłapywania easter eggów w grze, która ma prawie trzy lata na karku i została już przeanalizowana pod chyba każdym możliwym kątem?”. Spieszę z wyjaśnieniem. Jest ono bardzo proste – poprzednia publikacja nie była kompletna. Zostało jeszcze dużo smaczków, żarcików i nawiązań, które nie znalazły się w poprzednim tekście – przede wszystkim z dodatku Krew i wino, którego wcześniej nie zdołaliśmy opracować pod kątem ciekawostek (a od których to rozszerzenie wręcz kipi), ale również z podstawki i Serc z kamienia. Tutaj „winę” ponosicie w dużej mierze Wy, Drodzy Czytelnicy, bo pomysł na odświeżenie artykułu podsunęły nam przede wszystkim Wasze komentarze, w których dawaliście znać, co przeoczyliśmy. ;-)

Na dobry początek...
Na dobry początek...

Oczywiście nie traktujcie tego zestawienia jak jakiegoś kompletnego leksykonu – to wciąż tylko wybór easter eggów. Stworzenie pełnej listy odniesień do innych dzieł kultury (gier, filmów, książek itp.) jest chyba niemożliwością. Wystarczy poczytać notki umieszczane na tablicach ogłoszeń, by bez trudu odnaleźć co najmniej kilka niespodzianek pozostawionych przez twórców – a to i tak jest ledwie część z nich. Niemniej nie krępujcie się pisać w komentarzach, jakie świetne smaczki tym razem przegapiliśmy albo które żarciki deweloperów zapadły Wam w pamięć najbardziej. Na pewno macie swoje ulubione – podzielcie się zatem nimi.

W tekście tego rodzaju nie da się uniknąć spoilerów – niekiedy dotyczących nawet istotnych wydarzeń z głównego wątku fabularnego. Czujcie się ostrzeżeni!

I jeszcze jedno zastrzeżenie. W tekście nie znajdziecie easter eggów z dodatku Serca z kamienia, bo im akurat poświęciliśmy osobny artykuł:

  1. Wiedźmin 3: Serca z kamienia – smaczki, easter eggi, nawiązania do filmów
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Krew i wino

Wiedźmin 3: Krew i wino

7 najlepszych questów na 7. urodziny Wiedźmina 3
7 najlepszych questów na 7. urodziny Wiedźmina 3

Wiedźmin 3: Dziki Gon kończy dzisiaj siedem lat i ciągle jest wzorem, jeśli chodzi o konstrukcję zadań – zarówno głównych, jak i pobocznych. Poznajcie siedem naszym zdaniem najciekawszych questów w siódmą rocznicę premiery gry.

Słowiański wiedźmin i niesłowiańskie potwory, czyli monstrów opisanie
Słowiański wiedźmin i niesłowiańskie potwory, czyli monstrów opisanie

Wiedźmińskie uniwersum zamieszkane jest przez dziesiątki krwiożerczych stworzeń i wbrew obiegowej opinii wcale nie są to jedynie bestie ze słowiańskich wierzeń. W tym artykule dowiecie się co nieco na temat genezy potworów, z którymi mierzył się Geralt.

„Dajcie mi pieniądze z góry” - jak Sapkowski sprzedał prawa do Wiedźmina
„Dajcie mi pieniądze z góry” - jak Sapkowski sprzedał prawa do Wiedźmina

Dzisiaj łatwo jest wytykać Andrzejowi Sapkowskiemu krótkowzroczność przy sprzedawaniu praw do swojego uniwersum za przysłowiowe grosze. Jednak w 2002 roku decyzja pisarza wcale nie wydawała się taka nieprzemyślana.