Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry logiczne wydane w 2011 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

SpaceChem Mobile
SpaceChem Mobile

Logiczne 2 marca 2011

Gra logiczna niezależnego studia Zachtronics Industries, twórcy The Codex of Alchemical Engineering. Wcielamy się w inżyniera pracującego w tytułowej korporacji SpaceChem, odpowiedzialnej za dostarczanie pozaziemskim koloniom substancji chemicznych potrzebnych do ich przetrwania. Zadaniem gracza jest rozwiązanie szeregu zagadek logicznych w celu stworzenia określonych związków chemicznych. Gra oferuje 50 poziomów o rosnącym stopniu trudności, w których należy odpowiednio zaprojektować przemiany jądrowe, aby w ich wyniku kilka podstawowych atomów przeobraziło się w pożądane substancje. Wszystko to sprowadza się do rozwiązywania szeregu zagadek logicznych bazujących na automatyce oraz radzenia sobie z niespodziewanymi przeszkodami i niedoskonałościami sprzętu. W warstwie audiowizualnej SpaceChem oferuje ścieżkę dźwiękową skomponowaną przez Evana LE NY, znanego z poprzedniej produkcji tego studia, oraz minimalistyczną grafikę.

PCANDiOS

Kubuś i Przyjaciele
Kubuś i Przyjaciele

Logiczne 30 kwietnia 2011

Gra dla najmłodszych dzieci, w której towarzyszymy Kubusiowi Puchatkowi i innym postaciom znanym z jego bajek, wysłuchując interaktywnej opowieści i uczestnicząc w różnorakich zabawach.

PC

ilomilo
ilomilo

Logiczne 5 stycznia 2011

Gra logiczna posiadająca też pewne elementy platformówki, strukturą rozgrywki przypominająca Kula World swego czasu wydaną na pierwszą konsolę PlayStation.

X360

Leedmees
Leedmees

Logiczne 7 września 2011

Lekko zmodyfikowany konspekt znany z Lemmingów, wykorzystujący możliwości Kinecta. Gracze poprzez odpowiednie ustawienie własnego ciała przed kamerą budują dla wędrujących stworków bezpieczne przejścia nad przepaściami.

X360

Bobby Carrot Forever
Bobby Carrot Forever

Logiczne 21 lipca 2011

Sympatyczna gra logiczna o lubiącym główkować króliku Bobby’m, która debiutuje na konsolach po serii tytułów wydanych na telefony komórkowe.

Wii

Klik: Wielki Pościg
Klik: Wielki Pościg

Logiczne 1 czerwca 2011

Przygodowa gra edukacyjna, w której razem z tytułowym Klikiem podróżujemy po całym świecie, odwiedzając najciekawsze zakątki naszego globu. W trakcie gry przystępujemy do różnorakich zabaw, dzięki którym doskonalimy między innymi znajomość języka polskiego czy zdolności matematyczne.

PC

Mały Wynalazca: Szalone Maszyny
Mały Wynalazca: Szalone Maszyny

Logiczne 25 marca 2011

Crazy Machines Elements to gra, w której gracze wcielają się w rolę wynalazcy konstruującego i przeprowadzającego eksperymenty w swoim podwórkowym laboratorium. Możemy wybrać kilka trybów rozgrywki w zależności od naszych umiejętności, m. in. tryb składania maszyny na czas czy oszczędne wykorzystanie części. Każdy poziom można ukończyć na wiele różnych sposobów. Do dyspozycji gracza oddano również złożony edytor.

PCX360PS3

Dr. Kawashima's Body and Brain Exercises
Dr. Kawashima's Body and Brain Exercises

Logiczne 11 lutego 2011

Dr. Kawashima's Body and Brain Exercises to zestaw mini-gierek wymagających od gracza umiejętności logicznego myślenia, spostrzegawczości, dobrej pamięci, ale także aktywności fizycznej. Produkcja firmy Namco Bandai oparta została na programie ćwiczeń podnoszących sprawność mózgu opracowanym przez japońskiego neurobiologa - Ryutę Kawashimę.

X360

Royal Envoy 2
Royal Envoy 2

Logiczne 31 października 2011

Kontynuacja casualowej gry logicznej z gatunku zarządzania czasem. Jako królewski wysłannik trafiamy do podupadłego przez lata kiepskich rządów Middleshire, aby przywrócić królestwu dawną świetność. Produkcja oferuje kilkadziesiąt kolejnych wyzwań, rozgrywanych w kilku zupełnie nowych, zróżnicowanych sceneriach.

PC

Cargo! Quest for Gravity
Cargo! Quest for Gravity

Logiczne 21 kwietnia 2011

Szalona gra akcji z elementami przygodówki. Przenosimy się w niej do przedziwnego świata złożonego z wysp i zamieszkałego przez nietypowe istoty. Zadaniem gracza jest eksplorowanie otoczenia w poszukiwaniu części do statku, który można w dowolny sposób modyfikować. Produkcja zaskakuje intrygującą stylistyką i psychodelicznym klimatem.

PCX360PS3

Clash of the Dragons
Clash of the Dragons

Logiczne 22 listopada 2011

Clash of the Dragons to kolekcjonerska gra karciana z elementami gatunku RPG osadzona w klimatach fantasy. Przemierzamy świat jako dziedzic rodu Kasanis i walczymy z napotkanymi monstrami. Każda bitwa ukazana jest jako typowa potyczka karciana.

WWW

Triple Town
Triple Town

Logiczne 1 października 2011

Humorystyczna gra logiczna polegająca na rozbudowie średniowiecznego królestwa na ograniczonej planszy. Stawiamy różnorodne elementy otoczenia, łącząc je w obiekty wyższego poziomu. Próbujemy zniwelować zagrożenie ze strony krwiożerczych niedźwiedzi i zdobyć na zakończenie jak najwięcej punktów i gotówki.

PCWWW

Twisted Lands: Insomnia
Twisted Lands: Insomnia

Logiczne 19 października 2011

Twisted Lands: Insomnia to wyprodukowana przez studio Alawar Entertainment gra logiczna z elementami przygodowymi. Fabuła stanowi kontynuację wątków z pierwszej odsłony cyklu – Twisted Lands: Shadow Town. Główna bohaterka próbuje odzyskać pamięć i wydostać się ze szpitala dla obłąkanych, w którym została uwięziona.

PC

Fortress Craft
Fortress Craft

Logiczne 8 kwietnia 2011

Fortress Craft to wyprodukowana przez studio deweloperskie ProjectorGames gra logiczna, stanowiąca "konkurencję" dla kultowego Minecrafta. Gracze otrzymują zestaw narzędzi i przy pomocy swoich xboksowych awatarów mogą niemal dowolnie transformować wirtualny świat, drążąc tunele, wznosząc budynki oraz rzeźbiąc teren. Istotnym aspektem zabawy jest możliwość goszczenia w swoim dziele postaci kierowanych przez znajomych z usługi Xbox Live.

X360

Where is my Heart?
Where is my Heart?

Logiczne 16 listopada 2011

Sympatyczna i wyjątkowo pomysłowa platformówka, stworzona przez niezależnego duńskiego dewelopera. W grze kierujemy trzema istotami szukającymi wyjścia z lasu. Każdy z przeszło dwudziestu poziomów został poszatkowany na kadry, co utrudnia orientację i poruszanie się. Całość została utrzymana w oszczędnej, ale bardzo przyjemnej stylistyce.

PCPS3PSP

Fish Tank
Fish Tank

Logiczne 2 lutego 2011

Fish Tank to stworzona przez polskie studio iFun4all gra logiczna z rodzaju „połącz trzy elementy” (match-3). Zadaniem gracza jest ustawienie rybek akwariowych w taki sposób, by obok siebie znalazły się co najmniej trzy o identycznych kolorach. Produkcja wyróżnia się m.in. możliwością ustalenia kolejności eliminacji obiektów na planszy, co zmusza do bardziej przemyślanych działań.

PSPWii

Magic: The Gathering - Tactics
Magic: The Gathering - Tactics

Logiczne 19 stycznia 2011

Turowa strategia opracowana w oparciu o najpopularniejsze karciane RPG w historii - Magic: The Gathering. Gra oferuje możliwość prowadzenia rozgrywki zarówno w trybach dla pojedynczego gracza, jak i w ramach rozbudowanego multiplayera, bez którego trudno byłoby sobie wyobrazić emocjonujące starcia z silną talią w ręku.

PCPS3

Hearts of Iron: The Card Game
Hearts of Iron: The Card Game

Logiczne 3 października 2011

Przeglądarkowa kolekcjonerska gra karciana osadzona w czasach II wojny światowej. Kupujemy zestawy kart oraz wymieniamy się z innymi graczami, aby stworzyć jak najlepszą talię reprezentującą jedną z trzech dostępnych stron konfliktu: Aliantów, państwa Osi lub Komintern. Następnie wykorzystujemy ją w pojedynkach z żywymi przeciwnikami.

WWW

Cradle of Egypt Edycja Kolekcjonerska
Cradle of Egypt Edycja Kolekcjonerska

Logiczne 23 listopada 2011

Cradle of Egypt to kolejna odsłona popularnej serii gier logicznych w konwencji match-3, zapoczątkowanej przez Cradle of Persia i Cradle of Rome. W tej części twórcy zabierają nas na wyprawę do Starożytnego Egiptu.

PC

Magic: The Gathering - Duels of the Planeswalkers 2012
Magic: The Gathering - Duels of the Planeswalkers 2012

Logiczne 15 czerwca 2011

Kontynuacja udanej adaptacji najpopularniejszej karcianki na świecie. Zabawa polega na starciach dwóch magów. Orężem każdego jest własna talia, w skład której wchodzą karty reprezentujące różne stwory, zaklęcia, umiejętności bądź artefakty. W porównaniu do pierwszej części dodano samouczek, nowe karty i wyzwania logiczne oraz tryb kooperacyjny, w którym dwóch graczy łączy siły przeciwko Sztucznej Inteligencji.

PCX360PS3

A Day in the Woods
A Day in the Woods

Logiczne 28 października 2011

Trójwymiarowa gra logiczna, stworzona na bazie klasycznej baśni o Czerwonym Kapturku. Produkcja oferuje interesującą mechanikę rozgrywki, inspirowaną popularnymi wśród dzieci przesuwanymi układankami, i cieszy oko stylową, "drewnianą" szatą graficzną.

PCANDiOS

Scribblenauts Remix
Scribblenauts Remix

Logiczne 12 października 2011

Mobilna edycja przebojowej gry logicznej z konsolki Nintendo DS. W grze rozwiązujemy szereg zróżnicowanych zagadek, używając do tego celu specjalnego, magicznego notatnika. Po wpisaniu w nim nazwy i cech przedmiotu, materializuje się on w świecie gry i od tej pory możemy go użyć do rozwiązania problemu.

ANDiOS

Sporty dla Szarych Komórek
Sporty dla Szarych Komórek

Logiczne 9 listopada 2011

Zestaw trzech gier logicznych Tumble, Echrome II i Lemmings, dostępnych jedynie na Playstation 3, które korzystają z kontrolera ruchu Playstation Move oraz pozwalają, w przypadku posiadania odpowiedniego telewizora, na zabawę w stereoskopowym trybie 3D.

PS3

Calineczka
Calineczka

Logiczne 17 października 2011

Adresowana do najmłodszych odbiorców gra edukacyjna w formie interaktywnej książki. Gracze poznają bajkę o Calineczce, a przy okazji mogą poćwiczyć czytanie i liczenie, sprawdzić swoją pamięć oraz wykazać się zdolnościami plastycznymi. Tytuł wyprodukowany został przez studio deweloperskie firmy Aidem Media.

PCiOS

The Sparkle 2: Evo
The Sparkle 2: Evo

Logiczne 29 listopada 2011

The Sparkle 2: Evo to gra logiczno-zręcznościowa stworzona przez studio Madman Theory Games przy współpracy z ekipą deweloperską Plastic Games oraz firmą Forever Entertainment. Akcja toczy się pod wodą, a gracz kieruje poczynaniami tytułowego stworzenia i wpływa na to, w jaki sposób będzie ono ewoluować.

PCSwitchANDiOSWP

Full House Poker
Full House Poker

Logiczne 16 marca 2011

Symulator gry w pokera wyprodukowany przez Krome Studios. Gra opiera się przede wszystkim na rozgrywce wieloosobowej. Wcielamy się w wirtualnego gracza i bierzemy udział w pokerowej rozgrywce, zgodnie z zasadami Texas Hold’em. Oprócz samej gry ważne jest również samopoczucie postaci, które kontrolujemy za pomocą serii minigierek. Kolorowa grafika wykorzystana do prezentacji tytułu jest bardzo przyjemna dla oka.

X360

I, Zombie
I, Zombie

Logiczne 16 grudnia 2011

Gra logiczno-zręcznościowa, wyprodukowana przez polskie studio Awesome Games. Gracz kieruje poczynaniami żywego trupa, a jego zadaniem jest przemienić napotkanych ludzi w zombie i unikać zabicia przez żołnierzy. Produkcja odznacza się prostotą mechanizmów rozgrywki oraz kreskówkową oprawą wizualną 2D.

PCXONESwitchX360WP

Mystery Manor
Mystery Manor

Logiczne 29 kwietnia 2011

Casualowa gra logiczna dla miłośników odnajdywania ukrytych obiektów. Przemierzamy tajemniczą rezydencję w poszukiwaniu określonych przedmiotów i trofeów. Wraz z upływem czasu odblokowujemy kolejne pomieszczenia i odkrywamy skrywane w ich wnętrzach sekrety.

ANDiOSWWW

Demolition, Inc.
Demolition, Inc.

Logiczne 19 września 2011

Humorystyczna gra logiczna wzbogacona elementami zręcznościowymi i strategicznymi. Wcielamy się w kosmitę, który otrzymuje zlecenie wyburzenia znajdujących się na Ziemi budynków. W tym celu wywołuje olbrzymie kraksy drogowe za pomocą różnorodnego arsenału pomysłowych gadżetów. Wszystko to kontrolowane jest przez zaawansowany silnik fizyczny.

PCPS3

Runespell: Overture
Runespell: Overture

Logiczne 20 lipca 2011

Gra logiczna łącząca mechanikę karcianki oraz RPG. Wcielamy się w rolę Odmieńca i przemierzamy średniowieczną Anglię tocząc pojedynki z wrogimi stworami. Zadajemy obrażenia tworząc pokerowe układy kart i rzucając czary.

PC

Shifting World
Shifting World

Logiczne 6 października 2011

Shifting World to połączenie platformówki i gry logicznej. Gracze przemierzają monochromatyczne plansze, które w określonych miejscach musimy modyfikować zmieniając ich układ i wygląd, by dotrzeć do wcześniej niedostępnych miejsc.

3DS

Miś Uszatek: Przygoda z liczeniem
Miś Uszatek: Przygoda z liczeniem

Logiczne 29 kwietnia 2011

Gra dla najmłodszych, w której pomagamy sympatycznemu Misiowi Uszatkowi w odnalezieniu skarbu. W trakcie zabawy doskonalimy między innymi swoje umiejętności matematyczne.

PC

Pullblox
Pullblox

Logiczne 5 października 2011

Pomysłowa gra logiczna, w której zadaniem gracza jest dostać się na szczyt początkowo płaskiej konstrukcji, której poszczególne segmenty można „wysuwać”, tworząc w ten sposób platformy, po jakich można się wspinać. Produkcja w bardzo użyteczny sposób wykorzystuje efekt 3D w przenośnej konsoli firmy Nintendo.

3DS

Battle Slots
Battle Slots

Logiczne 14 kwietnia 2011

Zaskakujące połączenie jednorękiego bandyty z elementami RPG. W produkcji wcielamy się w wojownika, który szuka sławy w krainie fantasy. Podczas zabawy przemierzamy kolejne lokacje i wypełniamy zadania. Cechą charakterystyczną tytułu jest nietypowy system walki – oparty luźno na zasadach jednorękiego bandyty, czyli popularnej gry z kasyn i salonów gier.

PCX360PS3

Cut the Rope: Experiments
Cut the Rope: Experiments

Logiczne 4 sierpnia 2011

Kontynuacja zabawnej gry logiczno-zręcznościowej, w której naszym zadaniem jest karmienie nieustannie głodnego stworzonka imieniem Om Nom. W tej odsłonie gry nasz bohater trafia do mieszkania pewnego naukowca, który niezwłocznie poddaje go serii tytułowych eksperymentów.

ANDiOSWP

Alien Puzzle Adventure
Alien Puzzle Adventure

Logiczne 17 stycznia 2011

Alien Puzzle Adventure to wyprodukowana przez polskie studio Vivid Games gra logiczna z elementami zręcznościowymi. Zadaniem gracza jest ochronić wszechświat przed atakiem chemicznym. Zabawa polega na neutralizowaniu groźnych kwarków poprzez dopasowanie do siebie trzech o tym samym kolorze.

NDS