Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Poza grami Programy 22 grudnia 2000, 14:52 Soulcatcher

Gadulec

Gadu-Gadu to zdobywający coraz większe rzesze zwolenników w naszym kraju komunikator, zbliżony funkcjonalnością do popularnego ICQ, ale różniący się m.in. możliwością wysyłania SMS-ów.

Gadu-Gadu ( www.gadu-gadu.pl ) to niewielki program polskiej grupy ‘sms-express.com’ pod wodzą Łukasza Foltyna, służący (jak sama nazwa wskazuje) do pogaduszek w sieci. Podobny w swym działaniu do ICQ, powstał poprzez dodanie do znanego i lubianego SMS Expressa opcji prowadzenia rozmów pomiędzy poszczególnymi użytkownikami.

Instalując program, otrzymujemy własny numer identyfikacyjny, dzięki któremu możemy zaistnieć w świecie GG, a podając w ‘Katalogu Publicznym’ swoje dane, takie jak ksywka, imię, nazwisko, e-mail, numer telefonu – również dajemy innym szansę na znalezienie nas. Zespołowi programistów zarzucane było, iż nie rozwijają już modułu do wysyłania SMSów, dlatego też postanowiono się ostro wziąć do roboty.Obecna wersja, 4.0, pozwala już na wysyłanie SMSów do około czterdziestu krajów świata (!!!) – od Austrii i Białorusi po USA i Włochy. Aby zminimalizować problemy przy wysyłaniu, Gadu-Gadu używają w tym celu, poza bramkami narodowych operatorów, bramki zagraniczne. Program zezwala także na wysyłanie wiadomości dłuższych niż standardowe 160 znaków. W przypadku, gdy bramka na to nie zezwala (np. Era GSM), program dzieli automatycznie tekst na wiadomości o standardowej długości i wysyła jedną po drugiej. Listę osób porządkować można według własnych kryteriów, tworząc grupy kontaktów, program pozwala też wysyłać wiadomości do użytkowników nie będących aktualnie na sieci, prowadzić rozmowę z kilkoma osobami naraz, wysyłać SMSy z opóźnieniem, czy też ignorować niemile widzianych użytkowników. Gadu-Gadu automatycznie wykrywa, czy jesteśmy podpięci do sieci oraz powiadamia dźwiękowo, kiedy ktoś z naszych znajomych wejdzie na sieć, bądź prześle nam wiadomość. Program obsługiwać może wiele osób, dla każdej z nich tworzony będzie osobny profil, który może zostać również zabezpieczony hasłem. Wciąż rozwijany (czasami dziennie pojawiają się 3 nowe wersje) Gadu-Gadu 4.0 umożliwia także przesyłanie plików pomiędzy użytkownikami, obsługuje nowy ‘Katalog Publiczny’, rozszerzony o pola takie jak ‘miasto’ oraz ‘wiek’, by prościej móc wyszukiwać konkretne osoby, pozwala również rozdzielić podczas samego szukania osoby na będące i nie będące w danym momencie na sieci. Niewątpliwym atutem programu są niskie wymagania pamięciowe i dyskowe. Gadu-Gadu jest darmowy, użytkownicy nie płacą twórcom za korzystanie z niego, w zamian za to jednak program wyświetla małe bannery reklamowe w swoim oknie.

Ciekawym i wartym odnotowania jest fakt, iż użytkownicy programu, potocznie zwani ‘Gadaczami’, tworzą zwartą społeczność. Skoncentrowani wokół kilkunastu grup dyskusyjnych na serwerze news://news.gadu-gadu.pl, aktywnie uczestniczą w przygotowywaniu kolejnych wersji komunikatora, zawierają nowe znajomości i nierzadko zdobywają również nowych wrogów. Istnieją grupy nastawione na dyskusję o programie : na grupie dla beta testerów można powymieniać się opiniami na temat najnowszej przygotowywanej wersji, na ‘pomocy technicznej’ rozwiać wszelkie wątpliwości, dotyczące działania programu, a na ‘propozycjach rozwoju’ samemu zaproponować nową opcję, jaką powinien mieć program w nowszej wersji. Grupy ‘poznajmy się’ , podzielone na kategorie wiekowe, służą do zawierania nowych znajomości. Ktokolwiek ma ochotę, wysyła tam swój anons wraz z osobistym numerem w nadziei na spotkanie bratniej duszy, lub by umówić się na randkę w ciemno. Istnieje również kilkanaście miejsc zorientowanych hobbystycznie. Swój zakątek znajdą entuzjaści telefonii komórkowej, komputerów, gier, muzyki różnorakiego rodzaju (od Britney Spears po Sepulturę), kina, turystyki, sportu (koszykówka, piłka nożna, żużel i żeglarstwo) oraz telewizji. Na specjalnie w tym celu założonej grupie można zgłaszać swoje żądania, co do nowych tematów, gdyby komuś nie odpowiadały już istniejące. Jak widać wybór jest szeroki, dlatego też każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Na koniec dodam, iż bardzo ważny jest wybór ksywki; należy pamiętać, iż ‘Gadu-Gadu’ jest zarezerwowane dla grupy programistów, rozwijających program, podpisujących się w ten sposób w oficjalnych listach. Wszelkie odmiany (np. pisane bez pauzy bądź małymi literami, albo też wpisywanie zamiast nicka ‘news.gadu-gadu.pl) są niemile widziane przez samych bywalców grup, dlatego też osobom nie chcącym się narazić na ich wrogość radzę wymyślić sobie jakąś oryginalną ksywkę.

Piotr ‘Titus Fox’ Pilawski