Porady ogólne - GTA V - przewodnik po grze

Korzystanie z samolotów i śmigłowców

15 kwietnia 2015Autor solucji: Skan (gry-online.pl) - dotyczy wersji PC, X360, PS3, PS4, XONE

Korzystanie z samolotów i śmigłowców

Podobnie jak samochody i łodzie, tak też maszyny latające potrzebują odpowiedniego miejsca do przechowywania. Samoloty trzymasz w hangarze, a helikoptery w helipadzie. Trevor ma jeden hangar, jednak pozostała dwójka chcąc kolekcjonować samoloty będzie zmuszona je dokupić. Pamiętaj przy tym, że parkując samolot w hangarze, musisz wjechać nim do środka. Jeśli zostawisz go na pasie startowym, nie zostanie zapisany. Samoloty standardowo możesz ukraść lub kupić. Opanowania latania jest prawdopodobnie najtrudniejszym elementem z prowadzenia pojazdów w GTA V i nietrudno w nim o wypadek. Przed wycieczką w przestworza warto zawsze zaopatrzyć się w spadochron w Ammu-Nation, by w razie czego nie zostać mokrym plackiem na ziemi. . Bardzo dobrym miejscem na ćwiczenia jest także szkoła latania, w której nie tylko zapoznasz się z podstawami sterowania w powietrzu, ale także będziesz miał okazję wyuczyć się skomplikowanych manewrów i ulepszyć umiejętność latania swojej postaci.

Dodatkowo pamiętaj, że nad niektórymi obiektami państwowymi (np. Fort Zancudo, więzienie) jest zamknięta przestrzeń powietrzna. Jeśli się w niej znajdziesz zostaniesz poinformowany przez radio, byś ją natychmiast opuścił, a jeżeli się nie podporządkujesz, to będziesz miał na głowie pościg. W sytuacji, gdy musisz przelecieć w regionie zamkniętej strefy trzymaj się możliwie najbliżej ziemi, by nie zostać wykrytym przez radar.

Latanie samolotem to już cięższa sprawa - Korzystanie z samolotów i śmigłowców - Porady ogólne - GTA V - przewodnik po grze
Latanie samolotem to już cięższa sprawa

Latanie samolotem może być problematyczne dla nierozeznanych graczy i wymagać kilku kraks do pełnego załapania o co chodzi, więc nie przejmuj się ewentualnymi początkowymi niepowodzeniami. Przede wszystkim triggery odpowiadają przyspieszaniu i zwalnianiu, jak w przypadku innych pojazdów. Lewą gałką analogową decydujesz o położeniu samolotu. Wzbijając się lub obniżając oraz przekręcając go na bok. Z kolei przyciski LB/RB/L1/R1 ustawiają kierunek, w który maszyna ma być skierowana. By wbić się w powietrze najpierw rozpędź maszynę na pasie startowym, a następnie wzbij się w górę i schowaj podwozie (L3). Podczas lotu najlepiej trzymać możliwie najbliższą poziomowi pozycję. Jeśli latasz w centrum miasta, lub w okolicy gór to nierozważne jest także prucie przed siebie na pełnym gazie, bo nigdy nie wiadomo, czy za chwilę nie będziesz musiał gwałtownie skręcić, by nie ominąć jakiegoś drzewa, czy drapacza chmur. Samo latanie to dalej tylko połowa sukcesu, którego drugą część stanowi poprawne lądowanie. Lądować w teorii możesz na każdej długiej płaskiej przestrzeni, choć oczywiście najbezpieczniej robić to na pasie startowym. Regularnie zwalniaj już paręset metrów przed miejscem do lądowania. Trzymaj samolot poziomo i wysuń podwozie (uważaj, by kołami o nic nie zahaczyć!). Zacznij lekko obniżać tor lotu zwalniając jednocześnie (możesz całkowicie puścić gaz) i hamuj, gdy tylko zetkniesz się z lądem. Jeśli będziesz miał zbyt wysoką prędkość podczas zetknięcia się z ziemią samolot prawdopodobnie ponownie wzbije się w górę. Jeśli odbije się zbyt wysoko, to raczej nie próbuj już ponownie cisnąć do dołu, gdyż są duże szanse, że się rozbijesz. Wzbij się w górę i nawróć, by wykonać całą procedurę lądowania od początku, ale tym razem wolniej.

Helikopterem łatwiej lądować dokładnie, gdzie się chce - Korzystanie z samolotów i śmigłowców - Porady ogólne - GTA V - przewodnik po grze
Helikopterem łatwiej lądować dokładnie, gdzie się chce

Sterowanie śmigłowcem jest odmienne od sterowania samolotem. Tutaj triggery decydują o zwiększaniu i zmniejszaniu poziomu wysokości. Lewą gałką przechylasz helikopter w stronę, w którą chcesz lecieć, z kolei LB/RB/L1/R1 obracają maszynę w lewo/prawo. Jeśli chcesz wylądować, to po prostu wyrównaj śmigłowiec i utrzymuj go w jednym miejscu, a następnie powoli sprowadzaj na dół wykorzystując LT/L2. Sterowanie śmigłowcami prawdopodobnie będzie trochę łatwiejsze, niż samolotami, ale dalej jest to dość skomplikowana procedura wymagająca nabrania wprawy, więc z początku możesz mieć spore problemy. Dodatkowo, jeśli dysponujesz uzbrojonym śmigłowcem (np. Buzzardem) to z broni możesz korzystać poprzez X/kwadrat.

GTA V - przewodnik po grze
GTA V - misje - poradnik do gry
GTA V - mapy i sekrety - poradnik do gry
GTA Online - poradnik do gry