Tomb Raider: Legenda [PC]

Tomb Raider: Legend. Tomb Raider: Legend jest siódmą odsłoną legendarnej serii przygodowych gier akcji z seksowną panią archeolog, Larą Croft w roli głównej. Tytuł wyprodukowany został przez studio Crystal Dynamics. Deweloperzy, wśród który znalazł się twórca postaci Lary Croft - Toby’ego Garda, postanowili wrócić do korzeni cyklu. Rozgrywka koncentruje się więc na poszukiwaniu legendarnych skarbów, penetrowaniu grobowców i pokazie ekwilibrystycznych umiejętności głównej bohaterki.

wersja językowa:
z polskimi napisami

Tomb Raider: Legenda data premiery gry na PC:

07 kwietnia 2006 ( światowa data premiery )

26 maja 2006 ( data wydania w Polsce )

11 kwietnia 2006 ( premiera w USA )

gry podobne do Tomb Raider: Legend:

Alan Wake
Prince of Persia: Piaski Czasu
Indiana Jones and the Emperor's Tomb

Akcji, TPP, platformówki 3D, przygodowe gry akcji

Tomb Raider: Legend to siódma już odsłona legendarnej serii przygodowych gier akcji z seksowną panią archeolog, Larą Croft w roli głównej. Po niewątpliwej klapie, jaką okazała się cześć poprzednia Tomb Raider: The Angel of Darkness, produkcję tejże powierzono zespołowi developerskiemu Crystal Dynamics, producentowi takich gier jak Legacy of Kain: Blood Omen 2, czy Legacy of Kain: Defiance.

Autorzy tej części zdecydowanie zrywają z koncepcją gry zaproponowaną w The Angel of Darkness, dając w zamian rozgrywkę znaną z części pierwszej, co też ujawnia się w osobie Toby’ego Garda, oryginalnego twórcy Tomb Raidera, zatrudnionego przez Crystal Dynamics w charakterze „lead character designer”. Wracamy więc do eksploracji zapomnianych przez Boga katakumb, odkrywamy ukryte tam starożytnie tajemnice i omijamy czyhające tam pułapki. Na tym jednak nie koniec. Autorzy zadbali o to, by gracz nie mógł narzekać na nudę i monotonię, dlatego też Lara odwiedzi różne egzotyczne miejsca, dżunglę i ośnieżone szczyty górskie. Trafi również do Kuala Lumpur w Malezji, gdzie skoczy z Petronas Towers, najwyższego budynku świata.

Nowa część to kolejny raz zmodyfikowana Lara. Oczywiście nadal na ekranie widzimy seksowną, długonogą kobietę, ale zmianie uległy jej rysy oraz ogólnie proporcje ciała (m.in. mniejszy biust). Starano się urealnić bohaterkę i uczynić jej ruchy naturalniejszymi, co przełożyło się na zastosowanie w jej modelu około 10 tyś polygonów (poprzednio 4400), opracowanie nowych animacji ruchu oraz sugestywną mimikę twarzy. W czasie gry po raz pierwszy widzimy całą gamę gadżetów i broni, jakie nosi przy sobie Lara. Mowa tu zarówno o legendarnych dwóch rewolwerach, ale i także o innych gadżetach przyczepionych do jej pasa biodrowego, m.in.: lornetka, granaty, latarka, urządzenie komunikacyjne, czy zaczepy magnetyczne. Zmodyfikowano również nieco system sterowania oraz dodano szereg nowych ruchów jakie może wykonać nasza archeolog.

Grę wyposażono w nowy trójwymiarowy engine, który zgodnie z zapewnieniami autorów, generuje ładniejszą i dużo bardziej szczegółową grafikę niż to miało miejsce w częściach poprzednich. Dużą jego zaletą jest spora interaktywność świata, co objawia się także widocznymi zabrudzeniami ubrania Lary, jego zmoczeniem itd. Całość dopełniają realistyczne przedstawione warunki atmosferyczne.

Tryb gry: single player   Nośnik: 1 DVD  
Ocena gry 8.5 / 10 na podstawie 3926 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.3 / 10 na podstawie 210 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 129,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Pentium 4 2 GHz, 512 MB RAM, karta graficzna 256MB (Geforce 5900 lub lepsza), 9.9 GB HDD, Windows 2000/XP

Tomb Raider: Legenda - recenzja gry

Tomb Raider: Legenda - recenzja gry (PC)

"Warto byłoby teraz wspomnieć o dodatkowym sprzęcie, w który Lara została wyposażona. Zdecydowany prym wiedzie w tym przypadku harpun, z którego korzystałem nadzwyczaj często. Urządzenie to może mieć kilka różnych zastosowań. W niektórych miejscach przy suficie pojawiają się charakterystyczne ikonki. Oznacza to, iż przy użyciu harpuna można przedostać się w upatrzone przez siebie miejsce. Najczęściej korzysta się jednak z tradycyjnie zawieszonych lin, tak więc kombinowania nie ma tu zbyt dużo. Harpun jest również wykorzystywany do przyciągania do siebie różnych obiektów, czy wręcz wyrywania ich ze ścian. Muszę przyznać, iż miejsca, w których może on zostać użyty, zostały bardzo ciekawie przemyślane, w wyniku czego korzystanie z tego narzędzia sprawiało mi zazwyczaj ogromną przyjemność. Drugi istotny obiekt to latarka. Nie ma co ukrywać, odwiedzane przez Larę lokacje są zazwyczaj nienajlepiej oświetlone. Generalnie nie mam się tu do czego przyczepić, gdyż latarka w poprawny sposób pozwalała rozeznać się w sytuacji (podobnie jak rzadziej wybierana z inwentarza lornetka)."  więcej

komentarze czytelników (286)


Xenka  2011-07-12 - 14:57

TOMB RAIDER - KANAŁ NA YT! ...

marcinos709  2011-07-31 - 08:44

Za cyklu moja ocena: Dla mnie najlepsza część Tomb Raider jaka dotąd powstała. Bardzo dobra grafika, która nawet jeszcze dziś może się podobać, i jest lepsza od niektórych gier mimo, że gra powstała w 2006 roku. Duże zróżnicowanie misji, zwiedzamy różne zakątki świata, od nepalskich Himalajów, przez gorącą Ghanę do świątyni Króla Arthura w Anglii. Kolejną rzeczą, która może się podobać są bardzo fajne elementy platformowe, lara skocze, robi różne akrobacje, jednocześnie zabijając wrogów. Cieszy mnie również to, że w tej części nie penetrujemy tylko katakumb i ukrytych świątyń. Bardzo dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Jest też więcej miejsca na akcje czysto strzelankowe- zabijamy dużo więcej, niż w innych częściach. No dobrze, wypisuje same zalety, ale wady ta gra również posiada. Fabuła- może nie jest mizerna, ale na pewno nie jest zrobiona z polotem. Bardzo prosta, skupia się za odnalezieniu artefaktu, przez który zginęła matka Lary. Nie ma tu jakiś nagłych zwrotów akcji. Oczywiście historia jest całkowicie liniowa. Największą wadą jest długość rozgrywki. Wprawny gracz przejdzie grę w 5-6 godzin, a chyba oczekujemy czegoś więcej po najlepszych produkcjach. Do minusów ...

S/-\M  2011-08-01 - 05:37

best of TOMB RAIDER

mikros  2011-08-23 - 19:30

Mój pierwszy Tomb Raider. Właśnie przeszedłem i muszę stwierdzić, że jest to jedna z tych gier, które nie przetrwały upływu czasu - słaba grafika (nawet jak na 2006 rok - patrz: PoP: Dwa Trony, Gears of War, Company of Heroes, Half-Life 2, Call of Duty 2, Splinter Cell: Chaos Theory), niewidzialne ściany!!!!!!!!!! maksymalna liniowość (w tym niemożliwe do przeskoczenia, wskoczenia z pozoru niskie, małe elementy), tragiczne sterowanie, walki, inteligencja przeciwników... Jednym słowem gorsza Prince of Persia. Nie można nawet zrestartować aktualnego poziomu (trzeba go najpierw przejść i dopiero wtedy można go powtórzyć). 5/10 ale ze względu, że minęło już 5 lat od premiery niech będzie 6/10.

mikros  2011-08-23 - 19:30

Mój pierwszy Tomb Raider. Właśnie przeszedłem i muszę stwierdzić, że jest to jedna z tych gier, które nie przetrwały upływu czasu - słaba grafika (nawet jak na 2006 rok - patrz: PoP: Dwa Trony, Gears of War, Company of Heroes, Half-Life 2, Call of Duty 2, Splinter Cell: Chaos Theory), niewidzialne ściany!!!!!!!!!! maksymalna liniowość (w tym niemożliwe do przeskoczenia, wskoczenia z pozoru niskie, małe elementy), tragiczne sterowanie, walki, inteligencja przeciwników... Jednym słowem gorsza Prince of Persia. Nie można nawet zrestartować aktualnego poziomu (trzeba go najpierw przejść i dopiero wtedy można go powtórzyć). 5/10 ale ze względu, że minęło już 5 lat od premiery niech będzie 6/10.

vojak_2  2011-09-01 - 20:56

+

GAME fAn KP  2011-09-22 - 17:21

mikros gówno prawda

mikros  2011-11-18 - 10:08

GAME fAn KP ...

Raiden  2012-01-09 - 09:07

Grałem w tego TR kilka miesięcy temu i gra jest bardzo dobra. Grafika, modele poziomów, elementy zręcznościowe no i Lara :). Wszystko to sprawiło, że chciało mi się szukać wszystkich ukrytych relikwii i skarbów. Chyba najlepszy TR ogólnie, a na 100% najlepszy studia Crystal Dynamics.

Robosss  2012-02-06 - 21:04

Jak dla mnie najlepsza czesc.

Zakol  2012-02-06 - 21:24

BEDE GRAŁ W GRE!!!

WooXon  2012-03-10 - 20:12

Powiem szczerze nawet dobra część! W nie których momentach nawet trudna :P

Nautilus  2012-04-04 - 20:30

Dziwne jest to że TR:Legenda jest uważana za najlepszą część serii. Gra jest za krótka -1pkt, stopień trudności pokonywania etapów bardzo nieskomplikowany -1pkt, połowa gry to nie TRA ale GTA zupełnie nie pasuje to do gry już na początku Lara strzela do dwóch typów w plecy!!! zgroza -1pkt, niby jakiś polot jest i zarazem dyskomfort. Dobrze że producent zrezygnował ze strzelania do ludzi w kolejnych częściach TR:Anniversary znacznie lepsze. Jak dla mnie ocena to naciągane 7/10 ratują tę część znajdowanie sekretów których zebranie całej kolekcji na każdym etapie nie jest proste, zmiany strojów czego już np. w TRA nie ma.

mikros  2012-08-14 - 14:23

@Nautilus Mnie również żenowały absurdalnie łatwe sekwencje walki w tej grze* i podobnie jak Ciebie szokowały/dziwiły sytuacje gdy Lara bez ogródek zabijała swoich przeciwników... zawsze myślałem, że ona walczy w samoobronie albo ogłusza przeciwników - w tej grze bliżej jej do Codename 47! *Tomb Raider niestety nie jest jedyny, w Assassin's Creed czy Uncharted jest podobnie...

1224Deko  2012-08-17 - 20:38

Jedynym mocnym atutem tej części gry to fabuła... reszta niestety jest do d.... jest to opinia tylko i wyłącznie na podstawie innych Tomb Raiderów... mimo wszystko polecam ją każdemu, bo gra jest dobra lecz na tle innych części wypada bardzo słabo

NViaan  2013-04-07 - 15:44

Łatwa gierka, wg. mnie chyba najłatwiejsza i krótsza od innych gier z tej serii. Lokacje są piękne, klawiszologia poprawnie dobrana, choć zagadki w grobowcach mogłyby być trudniejsze, tak jak główny BOSS. Szczerze, najlepiej mi się grało w Japonii ;D Ocena końcowa: 7.5/10.

PaulinaKlaudia  2013-05-07 - 16:52

Fajna gra, rewelacyjna grafika nawet jak na ten rok. Świetna gra akcji, tylko trochę za krótka. Fajnie się zbierało te statuetki przy okazji rozwiązując zagadki.

Banan2288  2013-05-31 - 16:01

Myślę że to jest jedna z najlepszych gier przygodowych. Wciągająca, grywalna, klimatyczna- czego chcieć więcej? Grafika nie jest jeszcze taka przestarzała- w opcjach można włączyć funkcję Next-Gen dla osób które lubią światełka, mgiełki i inne smaczki graficzne (Motion Blur, Bloom, dynamiczne światła/cienie, Bumpmapping). Powrót do korzeni który winien spróbować nie tylko fan serii Tomb Raider, ale i przygodówek wogóle. Będe do tytułu wracał. Polecam też kolejną częśc: Anniversary, która jest jeszcze większym ukłonem w stronę klasycznego Tomb Raidera.

9.0

on12345  2013-09-08 - 01:42

Bardzo fajna gierka... i Widać, że robiona przez twórców Legacy of Kain. Chyba nawet odgłosy Excalibura były żywcem wzięte z Soul Reavera : D . Tak samo zawiła fabuła (przede wszystkim koniec gry). I co z tego, że Lara zabija bez mrugnięcia okiem? W poprzednich częściach była taka sama ; D . A tutaj przynajmniej nie ma krwi.

laracroft18  2014-08-10 - 09:04

Grałam 20 razy :p mi się podobała ..