Gone Home PS4

Eksploracyjna gra przygodowa, utrzymana w nietypowej konwencji filmu obyczajowego. Wcielamy się w postać młodej dziewczyny, która po rocznym pobycie w Europie powraca do rodzinnego domu. Na miejscu nie zastaje jednak absolutnie nikogo, a odpowiedź na pytanie co właściwie stało się z członkami jej rodziny uzyskuje poprzez stopniową eksplorację domu i analizowanie znalezionych poszlak, dokumentów i nagrań.

Przygodowe, FPP, elementy logiczne, indie, eksperymentalne/artystyczne, eksploracyjne.

Gone Home - screen - 2015-12-09 - 312538Gone Home - screen - 2015-12-09 - 312537Gone Home - screen - 2013-03-21 - 258171Gone Home - screen - 2013-03-21 - 258170Gone Home - screen - 2013-03-21 - 258169Gone Home - screen - 2013-03-21 - 258168

wersja językowa:
angielska

Data premiery gry Gone Home | PS4

12stycznia2016

12lutego2016

PSN

Sony PlayStation 4
Okładka Gone Home (PS4)
Gone Home

Gone Home to wydana na platformie PlayStation 4 nietypowa, eksploracyjna gra przygodowa, utrzymana w konwencji filmu obyczajowego. Produkcja jest debiutanckim dziełem niezależnego studia The Fullbright Company, założonego przez doświadczonych deweloperów, którzy na liście swych osiągnięć zapisać mogą m.in. dodatek Minerva’s Den do gry BioShock 2, który zebrał znakomite recenzje, w wielu przypadkach lepsze niż gra bazowa.

Fabuła

Głównym wyróżnikiem Gone Home jest oryginalna warstwa fabularna, która wbrew powszechnie panującym trendom nie opowiada żadnej mrożącej krew w żyłach historii, koncentrując się całkowicie na życiu i problemach pewnej zwykłej, amerykańskiej rodziny. Akcja gry osadzona jest w latach 90. ubiegłego wieku, a podczas zabawy wcielamy się w postać 21-letniej Katy, która po roku spędzonym w Europie, powraca do rodzinnego domu. Wbrew oczekiwaniom, wewnątrz nie zastaje absolutnie nikogo, a po matce, ojcu i jej dorastającej siostrze nie ma pozornie ani śladu. W atmosferze, owianej delikatną otoczką grozy (noc, odgłosy deszczu i błyskawic) nasza protagonistka eksploruje kolejne pomieszczenia pustego domu, odnajdując kolejne dokumenty, zapisane świstki papieru i nagrania, które sukcesywnie układają się w historię domu, dając odpowiedź na pytanie co właściwie stało się z jego mieszkańcami.

Mechanika

Wydany na platformie PlayStation 4 Gone Home trudno jednoznacznie zakwalifikować zarówno do gatunku przygodówek, jak i tym bardziej horroru. Cała zabawa skupia się bowiem na spokojnej eksploracji i odnajdywaniu wszelkich poszlak i śladów, mogących dać odpowiedź na dręczące bohaterkę pytania. Niezbędną wiedzę zdobywamy dzięki interakcji ze znajdowanymi przedmiotami, z których każdy możemy podnieść, obejrzeć, a następnie upuścić. W grze nie spotykamy żadnych duchów i sekwencji akcji, a ewentualne zagadki logiczne ograniczone zostały do niezbędnego minimum. Wszystko to sprawia, że podczas zabawy mamy wrażenie uczestnictwa w przeciętnym, amerykańskim filmie obyczajowym, opowiadającym o losach i codziennych problemach zwykłej amerykańskiej rodziny.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna Gone Home na platformie PlayStation 4 powstała na popularnym enginie Unity, wspartym przez zaawansowany silnik fizyczny i pod względem jakości prezentuje się dość przeciętnie. Wynika to jednak z faktu, że dysponujący ograniczonym budżetem deweloperzy – zamiast na fajerwerkach graficznych, skupili się tu przede wszystkim na opowiadanej historii, oferując graczom jedyną w swoim rodzaju produkcję, którą trudno jednoznacznie sklasyfikować.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena gry 7.95 / 10 na podstawie 37 ocen czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.1 / 10 na podstawie 8 głosów czytelników.

Gry podobne do Gone Home

Klasyfikacja PEGI Gone Home

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.
zwiastun wersji konsolowych

zwiastun wersji konsolowych [1:01]

Zwiastun gry Gone Home, w którym deweloperzy ze studia The Fullbright Company ogłaszają oficjalną datę premiery wersji konsolowych.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz