Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

eksport postaci

Pojawiająca się w niektórych grach opcja pozwalająca zapisać na twardym dysku komputera lub Internecie plik zawierający informacje związane z wybraną postacią lub drużyną (m.in. dotyczące posiadanych przedmiotów, nabytych umiejętności, wyuczonych zaklęć itd.) Dane te nie są kasowane wraz usunięciem gry i mogą zostać wykorzystane w przypadku jej ponownej instalacji. Dodatkowo umożliwia to zaimportowanie już posiadanych bohaterów do gry rozgrywanej na innym komputerze.

Szczególną sytuacją jest eksport postaci do kolejnej części gry. W takich przypadkach twórcy, w trosce o prawidłowy balans rozgrywki, bardzo często decydują się wprowadzić różne ograniczenia, więc bohater rozpoczyna nowe przygody dysponując zaledwie namiastką swojego ekwipunku i umiejętności. Często mechanika eksportu postaci umożliwia przeniesienie do sequela jedynie wyglądu protagonisty, a także dokonanych przez gracza wyborów moralnych, co pozwala ukazać mu ich konsekwencje w świecie gry.