Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 5 maja 2021, 16:06

review bombing

Review bombing to zjawisko polegające na masowym ocenianiu danego dzieła przez dużą grupę ludzi na platformach sprzedaży i/lub w agregatorach recenzji. Najczęściej review bombing polega na zasypywaniu określonego produktu negatywnymi notami, choć zdarzają się od tego wyjątki.

Powody review bombingu gry mogą być różne – od rozczarowania jej jakością, przez implementację niepożądanych rozwiązań (jak uczynienie gry wideo tytułem ekskluzywnym dla innej platformy bądź dodanie mikropłatności czy zabezpieczeń antypirackich), aż po obecność kontrowersyjnych wątków fabularnych czy rozwiązań gameplayowych.

Nadrzędnym celem review bombingu jest drastyczne obniżenie średniej ocen danego produktu w określonym serwisie lub na konkretnej platformie (jak na przykład Steam). Osoby biorące udział w tym procederze najczęściej chcą wpłynąć na sprzedaż lub popularność gry i w ten sposób skłonić dewelopera lub wydawcę do naprawienia błędów w grze lub usunięcia niepożądanej zawartości. Częste są jednak przypadki, kiedy review bombing okazał się po prostu zwykłym trollingiem. Bywa też, że ofiarą review bombingu padają gry postronne, tylko dlatego, że wyszły spod rąk twórców, których inny tytuł przyciągnął krytykę graczy.

The Last of Us: Part II to jedna z produkcji, które padły ofiarą review bombingu w serwisie Metacritic. - 2021-05-05
The Last of Us: Part II to jedna z produkcji, które padły ofiarą review bombingu w serwisie Metacritic.

Choć review bombing jest postrzegany jako zjawisko negatywne, przez co serwisy pokroju Metacritic, czyli największego na świecie agregatora ocen, opracowały sposoby na wykrywanie i zapobieganie tego typu „bombardowaniom”, zdarzają się wyjątki od tej reguły. Przykładem może być gra Metro: Exodus, która na krótko przed premierą stała się czasowym tytułem ekskluzywnym dla platformy Epic Games Store. Gracze posiadający pre-ordery na ten tytuł na Steamie mogli jednak pobrać go i ocenić. Niedługo po debiucie produkcja została zasypana pozytywnymi ocenami, choć w samych recenzjach wiele osób nie omieszkało skrytykować jej wydawcy za ich zdaniem antykonsumenckie posunięcie.