Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 17 grudnia 2019, 11:21

endgame

W grach wideo termin endgame odnosi się do fazy rozgrywki, w której na graczy mających już za sobą główny wątek fabularny czekają jeszcze specjalne wyzwania. Choć faza endgame pojawia się najczęściej w grach MMO i produkcjach typu RPG, można się z nią zetknąć również w tytułach reprezentujących inne gatunki, niekoniecznie stworzonych z myślą o zabawie w trybie multiplayer.

Anthem to przykład produkcji nastawionej na multiplayerową zabawę, której twórcy nie dopracowali fazy endgame, przez co niedługo po premierze tytuł stał się niemal całkowicie „martwy”. - 2019-12-17
Anthem to przykład produkcji nastawionej na multiplayerową zabawę, której twórcy nie dopracowali fazy endgame, przez co niedługo po premierze tytuł stał się niemal całkowicie „martwy”.

Oprócz brania udziału w specjalnie przygotowanych misjach i dodatkowych wyzwaniach (niekiedy generowanych proceduralnie), w fazie endgame gracze mogą między innymi zdobywać coraz lepsze wyposażenie, a także rozwijać postać powyżej maksymalnego poziomu doświadczenia. Ponadto w dobie tak zwanych gier-usług, endgame jest często znacząco rozbudowywany poprzez liczne dodatki wydawane po premierze.

Jako ciekawostkę warto jeszcze dodać, że termin endgame wywodzi się z szachów i brydża, gdzie oznacza moment, w którym w grze pozostaje zaledwie kilka bierek lub kart.