Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 26 kwietnia 2018, 17:13

automat

automat arcade; arcade

Urządzenie pozwalające na grę po wrzuceniu monety lub żetonu, zazwyczaj opracowane z myślą o jednej konkretnej produkcji. W czasach swojej świetności, które przypadły na lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte XX wieku, automaty mogły się pochwalić technologią i możliwościami, których próżno było szukać zarówno wśród ówczesnych komputerów osobistych, jak i konsol stacjonarnych. Zazwyczaj można było je spotkać w salonach gier, restauracjach lub pubach. Obecnie automaty wciąż cieszą się dużą popularnością na terenie Azji, a zwłaszcza w Japonii.

Seria Double Dragon cieszyła się na automatach olbrzymią popularnością. Na zdjęciu – Double Dragon II: The Revenge w wersji na konsolę PlayStation 4. - 2018-04-26
Seria Double Dragon cieszyła się na automatach olbrzymią popularnością. Na zdjęciu – Double Dragon II: The Revenge w wersji na konsolę PlayStation 4.

Producenci automatów nakładają na gracza ograniczenia skłaniające go do wrzucenie do urządzenia więcej niż jednej monety lub żetonu – zabawa może się więc skończyć po utracie całego zapasu żyć lub wyzerowaniu licznika czasu. Dodatkową zachętą do kontynuacji rozgrywki po ewentualnej porażce jest obecność rankingów, na których można zapisywać swoje rekordy.

Na automatach można zagrać w produkcje reprezentujące rozmaite gatunki – od gier akcji (zarówno z perspektywą top-down, jak i w shoot'em upy oraz tzw. „celowniczki”), przez zręcznościówki i platformówki, skończywszy na brawlerach i bijatykach. Od przynależności gatunkowej danego tytułu zależy sposób sterowania – można spotkać automaty z kierownicami (niektóre urządzenia imitują nawet całe samochody lub motocykle), pistoletami świetlnymi, czy wreszcie takie, które wyposażono w gałki sterujące i przyciski lub pokrętła. Wiele automatów pozwala na zabawę w towarzystwie drugiego gracza – mowa zarówno o rywalizacji, jak i o kooperacji.

Jako ciekawostkę należy dodać, że obecnie szacuje się, iż na automatach pojawiło się ponad dwadzieścia pięć tysięcy gier.