Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 15 grudnia 2017, 16:19

early access

wczesny dostęp

Model dystrybucji gier wideo, w którym gracz kupuje dostęp do nieukończonej jeszcze gry, znajdującej się na różnych etapach rozwoju (jak na przykład alfa lub beta); w ten sposób nabywa zarazem egzemplarz pełnej wersji gry, kiedy ta zostanie już wydana. Deweloperzy zdobywają dzięki temu nie tylko środki niezbędne do finalizacji procesu produkcji (przez co z wczesnego dostępu korzystają głównie studia niezależne), lecz także cenne opinie graczy (którzy grając we wczesne wersje, pełnią zarazem rolę beta-testerów). Trzeba mieć na uwadze, że gry dystrybuowane w modelu early access często zawierają tylko część planowanych mechanik, są pełne błędów oraz mają wysokie wymagania sprzętowe – jest to spowodowane faktem, że optymalizacja to zazwyczaj jeden z ostatnich elementów procesu produkcji.

Playerunknown’s Battlegrounds to bez wątpienia największy hit steamowego Wczesnego Dostępu. - 2017-12-15
Playerunknown’s Battlegrounds to bez wątpienia największy hit steamowego Wczesnego Dostępu.

Obecnie wczesny dostęp jest popularny przede wszystkim na komputerach osobistych, głównie dzięki usługom oferowanym przez platformy Steam (Steam Early Access uruchomiono w 2013 roku) oraz GOG (program Games in Development zaczął działać w 2016 roku). Niemniej z wczesnego dostępu coraz częściej korzystają również wybrani producenci konsol. Na Xboksie One od czerwca 2015 roku funkcjonuje Xbox Game Preview, natomiast na PlayStation 4 w ramach wczesnego dostępu zadebiutowały takie gry jak Final Fantasy XIV: A Realm Reborn - Heavensward oraz Dungeon Defenders II.

Studio Codemasters Software udostępniło DiRT Rally na kilka miesięcy przed premierą, w ramach Wczesnego Dostępu na platformie Steam. Sukces zachęcił deweloperów do ukończenia tego projektu, a w dalszej perspektywie – opracowania pełnoprawnego DiRT-a 4. - 2017-12-15
Studio Codemasters Software udostępniło DiRT Rally na kilka miesięcy przed premierą, w ramach Wczesnego Dostępu na platformie Steam. Sukces zachęcił deweloperów do ukończenia tego projektu, a w dalszej perspektywie – opracowania pełnoprawnego DiRT-a 4.

Idea wczesnego dostępu budzi pewne kontrowersje ze względu na fakt, że zgodnie z wynikami badań przeprowadzonymi w 2014 roku przez amerykańską firmę EEDAR, zaledwie 25% pozycji, jakie zadebiutowały w ramach Steam Early Access, zostało faktycznie ukończonych – pozostałe były wciąż w trakcie produkcji lub zostały porzucone przez autorów. Niemniej wczesny dostęp to często miejsce narodzin hitów czy nowych rozwiązań w grach wideo – w ten sposób zadebiutował na przykład bijący rekordy popularności Minecraft oraz święcące triumfy sprzedażowe Playerunknown’s Battlegrounds.