Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 21 listopada 2017, 17:16

speedrun

speedrunner

Termin odnoszący się do przechodzenia gry wideo w taki sposób, by ukończyć ją w jak najkrótszym czasie. W tym celu często wykorzystuje się między innymi błędy programistyczne oraz luki w kodzie źródłowym, pozwalające na przykład na pomijanie całych etapów. Kluczem do sukcesu najczęściej jest dogłębne poznanie konkretnego tytułu i szczegółowe zaplanowanie przebiegu rozgrywki.

Portal to jedna z najczęściej speedrunowanych gier. Jak udowadniają rekordziści, można ją ukończyć w czasie poniżej ośmiu minut. - 2017-11-21
Portal to jedna z najczęściej speedrunowanych gier. Jak udowadniają rekordziści, można ją ukończyć w czasie poniżej ośmiu minut.

Zasadniczo speedruny dzielą się na kilka rodzajów. Pierwszym i najpopularniejszym jest tak zwany Any% – celem gracza jest jak najszybsze dotarcie do końca gry, niezależnie od tego, jaką ścieżką podąży, jakie błędy wykorzysta oraz ile obowiązkowych lub opcjonalnych aktywności pominie. Kolejnym typem speedrunów są tak zwane 100%, w których zadaniem speedrunnera jest ukończenie całej gry, wraz ze wszystkimi zadaniami i aktywnościami pobocznymi (dotyczy to również poszukiwania znajdziek). Ostatni typ speedrunów to Low%, w którym od speedrunnera wymaga się wykonania jak najmniejszej liczby czynności po drodze do finału. Z uwagi na swoją specyfikę, zasady speedrunów typu Low% mogą się różnić w zależności od gry.

Na celowniku speedrunnerów nierzadko znajdują się jedne z najtrudniejszych gier w historii. Widoczne na zdjęciu Battletoads to jedna z takich pozycji – podczas gdy zwyczajni gracze męczyliby się z nią przez długie godziny, rekordziści potrafią ją ukończyć w ciągu niecałych trzynastu minut. - 2017-11-21
Na celowniku speedrunnerów nierzadko znajdują się jedne z najtrudniejszych gier w historii. Widoczne na zdjęciu Battletoads to jedna z takich pozycji – podczas gdy zwyczajni gracze męczyliby się z nią przez długie godziny, rekordziści potrafią ją ukończyć w ciągu niecałych trzynastu minut.

Speedruny są obecne w zasadzie od początku istnienia branży, nawet pomimo tego, że zjawisko zyskało na popularności dopiero wraz ze wzrostem liczby komputerów podłączonych do Internetu. Globalna sieć pozwoliła bowiem speedrunnerom na pochwalenie się swoimi osiągnięciami graczom z całego świata, głównie poprzez udostępniane przez nich nagrania z przebiegu rozgrywki. Na przestrzeni lat powstawały rozmaite strony internetowe poświęcone speedrunom (na czele z Speed Demos Archive oraz Speedrun.com); obecnie zmagania najlepszych speedrunnerów najczęściej można podziwiać w serwisach streamingowych pokroju Twitcha.

Na osobną wzmiankę zasługują tak zwane Maratony speedrunowe (ang. Speedrun marathons), czyli specjalne transmisje, w których speedrunnerzy przechodzą wybrane gry, najczęściej zbierając pieniądze na cele charytatywne. Najpopularniejszą inicjatywą tego typu od lat pozostaje Games Done Quick.