Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 9 czerwca 2017, 17:08

cross-buy

Forma dystrybucji, w której zakup gry wideo w wersji na jedną platformę wiąże się z automatycznym uzyskaniem dostępu do edycji przeznaczonej na inne urządzenie lub urządzenia.

Rozwiązanie to jest najczęściej stosowane w obrębie konsol tego samego producenta; czasami spotyka się je również w grach wydawanych na konsole i komputery osobiste. Z uwagi na swoją specyfikę, usługa cross-buy obejmuje tytuły dostępne w dystrybucji cyfrowej.

PlayStation All-Stars Battle Royale to przykład gry wydanej na PlayStation 3 i PlayStation Vita, dostępnej w formie cross-buy. - 2017-06-09
PlayStation All-Stars Battle Royale to przykład gry wydanej na PlayStation 3 i PlayStation Vita, dostępnej w formie cross-buy.

Cross-buy często nie ma symetrycznego charakteru – z uzyskaniem dostępu do pozostałych wersji może się wiązać konieczność zakupu konkretnej edycji gry. Przykładowo, kupując grę w wersji na konsolę stacjonarną, otrzymujemy możliwość pobrania edycji przeznaczonej na handhelda; nie jest regułą, że zaopatrując się w edycję na handhelda będziemy mieć do czynienia z analogiczną sytuacją.