Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

chowaniec

pet

W grach wideo chowaniec to najczęściej stworzenie, nad którym gracz sprawuje opiekę, choć jednocześnie nie może bezpośrednio kontrolować jego zachowań. Z reguły są to różnego rodzaju zwierzęta (psy, koty, wilki, małpy, wiewiórki, ptaki itp.) albo fantastyczne istoty (smoki, aniołki, chochliki i inne), pojawiające się w produkcjach z gatunku RPG i MMORPG. Mogą one np. pomagać w zbieraniu łupów z zabitych potworów albo zwiększać statystyki swego opiekuna.

Chowańce zazwyczaj nie przyczynią się do naszego sukcesu w walce, ale za to są urocze. Źródło: Jade Dynasty (2009). - 2016-08-05
Chowańce zazwyczaj nie przyczynią się do naszego sukcesu w walce, ale za to są urocze. Źródło: Jade Dynasty (2009).

Dosyć powszechnie uważa się, że początkiem chowańców w świecie gier wideo była strategia czasu rzeczywistego Black & White (2001), stworzona przez nieistniejącej już studio Bullfrog Productions. Trzeba jednak zaznaczyć, że magiczne istoty na usługach czarnoksiężników pojawiały się także we wcześniejszych grach RPG bazujących na mechanice i uniwersach systemu fabularnego Dungeons & Dragons. Pełniły tam jednak głównie funkcję potworów lub minibossów i gracze nie mieli możliwości sprawować nad nimi pieczy.

Demoniczna małpa – chowaniec z gry Black & White 2 (2005). - 2016-08-05
Demoniczna małpa – chowaniec z gry Black & White 2 (2005).

CIEKAWOSTKA: W folklorze europejskim jest to istota pomagająca czarownikowi lub czarownicy w odprawianiu rytuałów stanowiąca zarazem element jego magicznej mocy.