Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

serwer

W informatyce jest to program komputerowy świadczący usługi na rzecz innych programów (klientów). W szerszym znaczeniu serwer to komputer, na którym działa taki program i który komunikuje się z komputerami-klientami połączonymi w sieci. Z uwagi na rodzaj świadczonych usług wyróżnia się m.in. serwery www, pocztowe, plików, wydruków, baz danych, autoryzacji.

W grach wideo z sieciowym trybem multiplayer wykorzystywane są serwery gier. Funkcję tę może pełnić jeden z komputerów graczy (zwykle najbardziej wydajny). Serwer, na którym toczy się gra, komunikuje się z komputerami-klientami informując o jej przebiegu i odbierając od nich polecenia wydawane przez poszczególnych uczestników rozgrywki.

Innym rozwiązaniem są serwery dedykowane, czyli zazwyczaj specjalistyczne komputery administrowane lub wynajmowane przez producenta bądź wydawcę gry do obsługi trybu multiplayer oraz związanych z nim usług sieciowych.

Przykładowa lista serwerów do trybu multiplayer w grze Battlefield 3 (2011). - 2012-12-17
Przykładowa lista serwerów do trybu multiplayer w grze Battlefield 3 (2011).