Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

komputer osobisty

PC, pecet

Urządzenie elektroniczne przeznaczone do przetwarzania informacji zapisanych w postaci cyfrowej, sterowane programem zapisanym w pamięci. W takim rozumieniu komputerami są nie tylko desktopy, ale także m.in. laptopy, netbooki, tablety, konsole, a nawet telefony komórkowe. Z tego grona „pecety” wyróżniają się przede wszystkim otwartą architekturą. Praktycznie każdy fizyczny element komputera klasy PC, w tym na przykład procesor główny, karta graficzna, kości pamięci, twardy dysk, zasilacz, a nawet jest wymienialny.

Komputer PC w tradycyjnej obudowie typu desktop wraz z urządzeniami peryferyjnymi – monitorem, klawiaturą i myszką.

Komputery osobiste służą głównie indywidualnym zastosowaniom – pracom biurowym, przeglądaniu zasobów Internetu, odtwarzaniu i preparowaniu multimediów, rozrywce itp. Jako platforma do grania komputery znane są od lat 60. ubiegłego wieku. Dopiero jednak wprowadzenie do sprzedaży tanich urządzeń, dostępnych dla zwykłych użytkowników przyczyniło się do ich popularyzacji. Sukces ośmio- (np. Commodore 64, Atari XL) i szesnastobitowców (np. Amiga 500) ugruntował pozycję komputerów PC jako maszyn do grania.

Obecnie „pecety” rywalizują o prymat z konkurencyjnymi platformami sprzętowymi. Ich udział w rynku gier waha się od ok. 90% w Polsce do ok. 30% w Stanach Zjednoczonych.