Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

karma

reputacja postaci

Rozwiązanie stosowane przede wszystkim w produkcjach cRPG i zapożyczone z tradycyjnych (niekomputerowych) gier fabularnych. Punkty reputacji stanowią wskaźnik oceny postępków bohatera lub drużyny z punktu widzenia mieszkańców świata gry. Niektóre działania (np. kradzież, zabicie niewinnej osoby, ale także spełnienie dobrego uczynku albo wykazanie się honorową postawą) powodują, że postać gracza jest odbierana przez otoczenie w inny sposób.

Pillars of Eternity (2015) oferuje złożony system reputacji, opisujący osobno protagonistę i jego drużynę oraz to, jak postępki gracza odbierane są przez każdą z ważnych frakcji świata gry. - 2016-10-25
Pillars of Eternity (2015) oferuje złożony system reputacji, opisujący osobno protagonistę i jego drużynę oraz to, jak postępki gracza odbierane są przez każdą z ważnych frakcji świata gry.

Reputacja zazwyczaj służy za mechanizm zmuszania gracza do ponoszenia konsekwencji swoich czynów, zatem ma mniejszy bądź większy wpływ na przebieg rozgrywki, w tym na przykład reakcje bohaterów niezależnych albo ceny w sklepach. Pozytywna, neutralna lub negatywna karma bywają też warunkiem koniecznym do podjęcia (czy zakończenia w pewien sposób) niektórych questów lub skorzystania z określonych przedmiotów. Czasem twórcy gier starają się, by poziom reputacji protagonisty był wizualnie odzwierciedlony w świecie gry – stąd np. nad głową postępującego szlachetnie bohatera serii Fable widnieje aureola, zaś agresywny i bezwzględny komandor Shepard z Mass Effect ma na twarzy niepokojące, czerwone blizny.