Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

inventory

ekwipunek; wyposażenie postaci

Zbiór przedmiotów przenoszonych lub przechowywanych przez postać gracza. Ekwipunek wyświetlany jest zwykle w osobnym oknie wywoływanym z poziomu gry (np. przez wciśnięcie klawisza z literą I). W określonych sytuacjach gracz może używać poszczególnych elementów wyposażenia, a także zmieniać aktualnie wykorzystywane (zamiana zbroi i broni, spożywanie jedzenia, picie napojów regenerujących zdrowie itd.).

Okno zarządzania wyposażeniem bohatera w grze Dragon Age: Inkwizycja (2014). - 2016-10-24
Okno zarządzania wyposażeniem bohatera w grze Dragon Age: Inkwizycja (2014).

Pomysł ekwipunku w grach wideo zaczerpnięty został z tradycyjnych (niekomputerowych) gier fabularnych i szeroko stosowany jest w produkcjach z gatunku cRPG, action-RPG, przygodowych, a nawet strategicznych, logicznych i zręcznościowych. Twórcy stosują przy tym różne rozwiązania – w jednych grach wyposażenie podręczne jest ściśle limitowane liczbą lub wagą przedmiotów, w innych postać może mieć przy sobie cały magazyn.

Zależnie od gry, przedmioty w ekwipunku można ulepszać, łączyć i zmieniać ich właściwości, stopniowo zużywać, sprzedawać i kupować, wymieniać z innymi graczami, porzucać itd.