Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

hack'n'slash

Odmiana gier z gatunku action-RPG, w której główny nacisk położony jest na walkę, akcję na ogół obserwuje się w rzucie izometrycznym, a ważną rolę odgrywa rozwój bohatera poprzez zdobywanie coraz lepszego ekwipunku i podnoszenie jego statystyk w toku gromadzenia punktów doświadczenia.

Termin hack'n'slash (w tłumaczeniu "siecz i rąb") zapożyczony został z tradycyjnych, niekomputerowych gier fabularnych w stylu D&D, gdzie oznaczał zabawę bez wyraźnie nakreślonego scenariusza, za to z dużą liczbą przeciwników do zgładzenia.

Gra Diablo III (2012) studia Blizzard Entertainment jest jednym z modelowych przykładów hack'n'slasha. - 2016-10-21
Gra Diablo III (2012) studia Blizzard Entertainment jest jednym z modelowych przykładów hack'n'slasha.

Gry z rodzaju hack'n'slash oferują zazwyczaj niezbyt rozbudowaną, liniową fabułę. Gracze kontrolują na ogół poczynania jednej postaci, a ich zadaniem jest przedzieranie się przez hordy wrogów, pojedynkowanie z bossami i eksploracja lokacji w poszukiwaniu skarbów. Elementy cRPG (jak system rozwoju umiejętności bohatera, ulepszanie broni i pancerzy albo proste questy) często są uzupełniane przez te zaczerpnięte ze zręcznościowych bijatyk (np. ciosy kombo).

Uwaga: w anglojęzycznej terminologii nazwy hack'n'slash z reguły używa się na określenie nastawionych na walkę w zwarciu trzecioosobowych gier akcji (rzadziej 2D lub 2,5D), które u nas funkcjonują jako slashery.