futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 16 lutego 2022, 14:40

Czy wyszukiwarka Google już zmieniła nasze mózgi?

Technologia powinna nam służyć. I robi to – przy okazji zmieniając nasze życie oraz… nas samych. Pogorszyła się Wam pamięć? Możliwe, że to wina umysłu zbiorowego zwanego Google.

Spis treści

Gdzie czy co?

Być czy nie być? Mieć czy być? Gdzie czy co? - Czy wyszukiwarka Google już zmieniła nasze mózgi? - dokument - 2022-02-16
Być czy nie być? Mieć czy być? Gdzie czy co?

Skuteczność, z jaką owe organy radzą sobie z tym problemem, stała się przedmiotem dwóch kolejnych eksperymentów. Zasady pierwszego z nich częściowo pokrywały się z przebiegiem poprzedniego doświadczenia – badanym po raz kolejny zostały przedstawione te same ciekawostki, które znów mieli wpisać do komputera. Tu jednak zaczęły występować różnice, bo po wykonaniu poszczególnych wpisów, na ekranie pojawiał się jeden z trzech komunikatów: „zapisano”, „zapisano w folderze X” (katalogów było sześć – „fakty”, „dane”, „informacje”, „nazwy”, „pozycje” oraz „punkty” – a ciekawostki zostały do nich przydzielone losowo) lub „usunięto”. W ten sposób utworzono trzy kategorie liczące po dziesięć informacji (różnych dla każdego uczestnika).

Następny etap eksperymentu polegał na rozpoznaniu – badani tym razem zobaczyli trzydzieści ciekawostek, lecz wcześniej połowę z nich nieznacznie zmodyfikowano (na przykład zmieniono jakieś nazwisko bądź datę). Uczestnicy musieli ocenić, czy to, na co patrzą, jest dokładnie tym, co przeczytali wcześniej (tak lub nie), a także wskazać, czy dana informacja została skasowana, czy zapisana – a jeśli zachowana, to w jakim folderze się znajduje. Wyniki z pewnością Was nie zdziwią. Otóż okazało się, iż wiele badanych osób nie zwróciło uwagi na zmodyfikowane stwierdzenia, potwierdzając prawdziwość większości z nich. Najlepiej jednak zapamiętali – tak, zgadliście – te ciekawostki, przy których wyświetlił się komunikat „usunięto”. A czy wiedzieli, gdzie szukać pozostałych?

Co ciekawe – tak. Fakt zapisania danej informacji przez komputer zwykle zachowywał się w pamięci uczestników eksperymentu. Jakby wiara, że nie utraci się dostępu do konkretnych treści, pozwalała umysłowi stworzyć swego rodzaju punkt orientacyjny z etykietą „zawsze możesz do tego wrócić, nie musisz mnie obciążać”. I odwrotnie, komunikat o usunięciu poszczególnych wpisów wzmacniał zapamiętywanie – zarówno ich treści, jak i samego faktu skasowania.

Za mało obwodów? Podłącz światłowód! - Czy wyszukiwarka Google już zmieniła nasze mózgi? - dokument - 2022-02-16
Za mało obwodów? Podłącz światłowód!

Co za tym idzie, badani lepiej zapamiętali, które ciekawostki przepadły, niż na przykład miejsce przechowywania pozostałych. Tutaj w pewnym stopniu mogło objawić się to, o czym już kiedyś pisaliśmy na GRYOnline.pl, mianowicie, że elementarna wiedza o komputerach zanika, a młode pokolenie nie wie, czym są foldery oraz pliki. W końcu po co utrudniać sobie życie i poświęcać czas na robienie porządku na dysku, skoro można raz-dwa wyszukać potrzebną rzecz. Ale chwila – był jeszcze jeden eksperyment, prawda?

Zostało jeszcze 59% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej

Asystent Google nas podsłuchuje? Zrobiłem tygodniowy eksperyment
Asystent Google nas podsłuchuje? Zrobiłem tygodniowy eksperyment

Asystent Google i szpiegowanie, to hasła, które często idą ze sobą w parze. Postanowiłem sam sprawdzić ile prawdy jest w internetowych mitach, które zarzucają oprogramowaniu nieuzasadniony podsłuch.