Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 25 września 2011, 11:15

autor: Adrian Werner

Testujemy Champions Online na ASUS G53SW

Champions Online to jedna z najlepszych gier MMO z superboharerami w rolach głównych. Sprawdziliśmy jak dzieło studia Cryptic radzi sobie na notebooku ASUS G53SW.

Champions Online to jedna z najlepszych produkcji MMORPG koncentrujących się na superbohaterach. Jakiś czas temu gra przestawiła się na model darmowy z mikropłatnościami, co wyraźnie zwiększyło jej popularność. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak tytuł ten radzi sobie na mocniejszym z naszych notebooków.

Cryptic Studios to zespół wręcz specjalizujący się w grach MMORPG pozwalających wcielić się z superbohaterów. Zatrudnieni tam ludzie wpierw stworzyli dla firmy NCSoft kultowe już City of Heroes . Drogi dewelopera i koreańskiego wydawcy rozeszły się jednak i  Cryptic zmuszony był zaczynać od zera. Szybko rozpoczęto prace nad Marvel Online, czyli MMORPG korzystającym ze słynnego komiksowego świata, który zamieszkuje m.in. Spider-Man, Iron Man, Hulk czy Kapitan Ameryka. Niestety wydawca tego projektu, czyli Microsoft, skasował go w połowie cyklu produkcyjnego. W ten sposób Cryptic znowu zostało na lodzie. Twórcy nie podali się jednak i wykupili na własność prawa do Champions, czyli popularnej gry fabularnej autorstwa wydawnictwa Hero Games, której pierwsza edycja pojawiła się na rynku w 1981 roku.

Champions Online to MMORPG osadzone w alternatywnej rzeczywistości, w świecie, w którym żyją superbohaterowie, technologia jest na znacznie bardziej zaawansowanym poziomie, a Ziemia jest częstym obiektem ataków obcych cywilizacji. Tworząc postać musimy zdecydować nie tylko o wyglądzie, ale również o nadludzkich mocach. Grafika utrzymana jest w kreskówkowych klimatach wzorowanych na srebrnej erze komiksu z lat 60-tych ubiegłego wieku. W momencie startu grę trapiła masa problemów, ale większość z nich została już usunięta. Champions Online stał się obecnie jednym z najciekawszych darmowych MMORPG na rynku i powinien go wypróbować każdy miłośnik gatunku.

MINIMALNE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
System operacyjny: Windows XP/ Windows Vista/Windows 7
Procesor: 2.5GHz jednordzeniowy lub 1.8GHz dwurdzeniowy
Pamięc operacyjna: 1GB
Karta grafiki: NVIDIA GeForce 7600 / ATI Radeon X700
Miejsce na dysku:5 GB F

REKOMENDOWANE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
System operacyjny: Windows XP/ Windows Vista/Windows 7
Procesor: Intel E8400 Core2Duo lub lepszy
Pamięc operacyjna: 2GB
Karta grafiki: NVIDIA GeForce 8800 / ATI Radeon HD 3850 lub lepsza
Miejsce na dysku: 5 GB

Wymagania nie są skromne, ale jednocześnie nie szokują. Jest to raczej standard dla współczesnych MMORPG.

USTAWIENIA MAKSYMALNE

MMO są ciężkimi grami do optymalizowania, ponieważ twórcy nie są w stanie dokładnie przewidzieć co w danym momencie dziać się będzie na ekranie. W rezultacie prędkość animacji skacze jak szalona. Na szczęście ASUS G53SW jest na tyle potężny, że potrafi sobie z tym doskonale poradzić. Nawet w najbardziej wymagających momentach, gdy ekran zapełniał się walczącymi postaciami oraz eksplozjami kolorowych mocy, ilość wyświetlanych klatek na sekundę nie spadała poniżej 30.

CHAMPIONS W 3D

Po włączeniu trójwymiaru było już znacznie gorzej. Prędkość regularnie spadała poniżej 20 klatek na sekundę, co mocno utrudniało zabawę. Nie ma jednak co rozpaczać z tego powodu, ponieważ efekt 3D jest w grze mocno zepsuty. Obraz pełen jest błędów i ma słabe poziomy głębi. Więc szczerze mówiąc nie ma czego żałować.

PODSUMOWANIE

Champions Online stanowi spore wyzwanie dla komputerów, ale mimo to ASUS G53SW wyszedł z tego starcia zwycięsko. Szkoda skopanego trój wymiaru, ale poza tym notebook oferował doskonałą płynność nawet na najwyższych ustawieniach graficznych.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej