Steam Deck wspiera dyski o pojemności nawet 61 TB, ale instalacja nie jest prosta

Steam Deck, jako stosunkowo otwarta platforma, pozwala na modyfikacje w obrębie zarówno software’u, jak i hardware’u. Sprawdzono to poprzez znaczne zwiększenie pamięci masowej przenośnej konsoli, aż o kilkadziesiąt TB.

gaming
Kamil Sulej6 listopada 2023
Źrodło fot. StorageReview
i

Valve tworząc Steam Decka, chciało dać jego użytkownikom pewną swobodę w kwestii ewentualnych modyfikacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować na nim alternatywne systemy operacyjne, znane z komputerów PC, czy chociażby dodatkowe akcesoria. To sprawia, że Steam Deck nie musi służyć wyłącznie do grania.

Sprawdzić to postanowiło StorageReview, wykorzystując wbudowany port M.2. Zwykle służy on do podłączania akcesoriów przy użyciu adapterów. W tym przypadku konieczna była przejściówka ze złącza M.2 na U.2. Dzięki temu do Steam Decka udało się podłączyć zewnętrzny dysk SSD Solidigm P5336 o pojemności 61,44 TB. Cały proces obyło się bez zbędnych komplikacji.

Steam Deck wspiera dyski o pojemności nawet 61 TB, ale instalacja nie jest prosta - ilustracja #1
Steam Deck z zewnętrznym dyskiem SSD. Źródło: StorageReview

Zawsze będzie haczyk

Pierwsza kwestia, to specyfika samego dysku. Nie jest to typowy nośnik SSD 2,5 cala, bądź M.2 NVMe, które są wykorzystywane w standardowych komputerach osobistych. Inne złącze wymagało adaptera, aby podłączyć dysk do Steam Decka, choć to nie było większą przeszkodą.

Druga rzecz to odebranie konsoli przenośnego charakteru. Wynika to z rozmiaru nośnika, który i tak nie zmieściłby się w konsoli, a oprócz tego wymaga zewnętrznej obudowy. Dodatkowo dysk potrzebuje osobnego zasilania, ponieważ może pobierać nawet 25 W. To z pewnością odbiłoby się na wydajności oraz czasie pracy na baterii.

Po sformatowaniu dysk oferuje „zaledwie” 55,7 TB pojemności, co przy tak dużej ilości pamięci, może nie być odczuwalne, choć należy wziąć to pod uwagę.

Wydajność zaskakuje

Skoro konsola współpracowała z dyskiem, to modderzy ze StorageReview nie mogli odmówić sobie przeprowadzenia testów szybkości. W przypadku odczytu sekwencyjnego, uzyskano wynik na poziomie 3,6 i 2,3 GB/s dla prędkości zapisu, tak więc można te rezultaty uznać za przyzwoite.

Modyfikacja przeprowadzona przez StorageReview udowadnia, że Steam Deck nie stawia przed użytkownikiem ograniczeń nie do przejścia. Konsola jest popularna wśród modderów, stale szukających pomysłów, w jaki sposób można ją zmodyfikować.

Kamil Sulej

Kamil Sulej

Student dziennikarstwa, któremu od najmłodszych lat towarzyszą gry komputerowe. Jego zamiłowanie do technologii pozwoliło mu odnaleźć się w GRYOnline.pl, gdzie zajmuje się tematyką technologiczną, a za sprawą pisania dla Cooldown.pl coraz bardziej zagłębia się w świat influencerów, Minecrafta oraz e-sportu. Przygodę z grami wideo zaczął od PS1 oraz taniego klona Pegasusa. Od tamtej pory nie wyobraża sobie życia bez gier, a jego szczególnymi ulubieńcami są seria Metro (w tym także książkowa), stare Need For Speedy oraz GTA 4. Jego największą pasją jest Formuła 1. Ponadto w czasie wolnym uwielbia wsłuchiwać się w brzmienia rosyjskiego rocka, który według niego emanuje wyjątkowym klimatem i energią.

Google Pixel 8 vs Pixel 8a - omawiamy najważniejsze różnice

Google Pixel 8 vs Pixel 8a - omawiamy najważniejsze różnice

Xbox uruchomi własny sklep z grami na Androida oraz iOS, jego start zaplanowano na lipiec

Xbox uruchomi własny sklep z grami na Androida oraz iOS, jego start zaplanowano na lipiec

Jaka karta pamięci do Nintendo Switch? Opisujemy, czym się kierować przy zakupie

Jaka karta pamięci do Nintendo Switch? Opisujemy, czym się kierować przy zakupie

Jaka karta pamięci do Steam Decka? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę

Jaka karta pamięci do Steam Decka? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę

Dell miał paść ofiarą ataku hakerskiego. Wykradziono dane 49 milionów klientów

Dell miał paść ofiarą ataku hakerskiego. Wykradziono dane 49 milionów klientów