Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 lutego 2014, 12:35

Sid Meier's Civilization V – ciekawy mod wprowadza nację znaną z… Papers, Please

Sid Meier's Civilization V to jedna z tych gier, które, dzięki Warsztatowi dostępnemu na Steamie, posiadają bazę łatwo dostępnych modyfikacji, tworzonych przez fanów. Jedną z ciekawszych ostatnio opublikowanych jest Glory to Arstotzka!, czyli dodatek wprowadzający do Civilization V państwo znane z popularnej produkcji niezależnej Papers, Please.

Chwałę Wielkiego Przywódcy można teraz pomnażać także i w Civilization V. - Sid Meier's Civilization V – ciekawy mod wprowadza nację znaną z… Papers, Please - wiadomość - 2014-02-13
Chwałę Wielkiego Przywódcy można teraz pomnażać także i w Civilization V.

Silną stroną gier podpiętych pod steamowy Warsztat jest ogrom łatwo dostępnych modyfikacji, które tworzą fani danego tytułu. Instalacja jest zazwyczaj bezproblemowa, można też szybko je przejrzeć i błyskawicznie zdecydować, co chcielibyśmy poprawić lub rozszerzyć w naszej grze. Dzisiaj opisujemy mod, który można nazwać żartobliwie „transgrowym”, gdyż do Sid Meier's Civilization V wprowadza nową nację, znaną z innej gry – wysoko ocenianej produkcji niezależnej Papers, Please. Autorem rozszerzenia Glory to Arstotzka! jest użytkownik Snakeeater337. Aby móc poprowadzić obywateli Arstotzki ku świetlistej przyszłości, trzeba posiadać rozszerzenie Brave New World, drugi pełnoprawny dodatek do Civilization V.

  1. Strona modyfikacji Glory to Arstotzka! w Warsztacie Steam
Glory to Arstotzka!:
  • Ciekawy, autorski mod do Civilization V.
  • Dzięki niemu możemy poprowadzić nację znaną z Papers, Please.
  • Wśród zmian m.in. nowa jednostka (Border Guard zamiast Rifleman) i budynek (Border Checkpoint za Police Station).

Glory to Arstotzka! jest nieoficjalnym, rozbudowanym rozszerzeniem. Nowa nacja posiada własne cechy (nasi ludzie są bardziej nieszczęśliwi, ale za to więcej pracują), oprawę graficzną, a nawet ścieżkę dźwiękową. Arstotzką jednostką specjalną jest Strażnik graniczny (Border Guard), który zastępuje Strzelca (Rifleman) – nie ma kosztu utrzymania i otrzymuje bonusy walcząc na własnej ziemi; niestety poza granicą kraju jest dużo słabszy. Z kolei budynek posterunku granicznego (Border Checkpoint) zmniejsza efektywność wrogich szpiegów, a jego utrzymanie nic nie kosztuje. W rozszerzeniu pojawia się także nowe city-state (czyli małe państwo sterowane przez AI) – Cobrastan.

Tak się złożyło, że wszyscy zainteresowani mogą jeszcze przez pięć dni kupić Civilization V i dodatki do niej w atrakcyjnej cenie. Jak pisaliśmy wcześniej, aktualna akcja The Humble Bundle wypełniona jest właśnie produkcjami, w które zaangażowany był Sid Meier, znany kanadyjski projektant gier komputerowych.

  1. Oficjalna strona gry Sid Meier's Civilization V
  2. Recenzja gry Sid Meier's Civilization V

Sid Meier's Civilization V – ciekawy mod wprowadza nację znaną z… Papers, Please - ilustracja #2Papers, Please to logiczna gra niezależna stworzona przez jednego człowieka, Lucasa Pope’a. Produkcja szybko zdobyła dużą popularność, zebrała również wysokie oceny (np. od naszych czytelników 8.9/10), a to dzięki nieszablonowej rozgrywce. W grze wcielamy się bowiem w urzędnika służby celnej komunistycznego, fikcyjnego państwa Arstotzka, a naszym zadaniem jest sprawdzanie osób próbujących wjechać do tego „raju na ziemi”. Aby nie popełnić błędów, należy przesłuchiwać podejrzanych, porównywać pieczątki na dokumentach czy korzystać z prymitywnej bazy odcisków palców. Cenę za ewentualne pomyłki zapłaci nasza rodzina, która zacznie w ich wyniku głodować.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.