Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 grudnia 2020, 11:24

autor: Bartosz Świątek

Launcher Epic Games Store wysyła gdzieś duże ilości danych

Doniesienia, które pojawiły się w sieci, sugerują, że klient cyfrowego sklepu firmy Epic Games wysyła gdzieś bardzo duże ilości danych – nawet ponad 514 KB w ciągu godziny. Jeden z użytkowników twierdzi też, że zachowanie aplikacji wpływa negatywnie na temperaturę pracy procesora Ryzen 7 5800X.

W SKRÓCIE:

  1. aplikacja Epic Games Store kontaktuje się z 22 różnymi serwerami i wysyła na nie duże ilości danych (czternaście razy więcej niż Steam);
  2. jeden z użytkowników forum Reddit twierdzi, że zachowanie omawianego klienta spowodowało nadmierne grzanie się procesora w jego komputerze.

Jeden z użytkowników forum Reddit odkrył, że pecetowy klient platformy Epic Games Store wysyła gdzieś bardzo duże ilości danych. Według forumowicza jego procesor (AMD Ryzen 7 5800X) był tak obciążony przez wspomniany program, że samo wyłączenie go obniżyło temperaturę w spoczynku (mowa o tzw. idle temperature) z 50 do 37 stopni Celsjusza.

Redaktorzy serwisu BluesNews postanowili przyjrzeć się sprawie uważniej i zauważyli, że Epic Games Launcher składa się z pięciu różnych procesów, które wysyłają informacje do aż dwudziestu dwóch odmiennych serwerów. Warto przy tym odnotować, że ma to miejsce zawsze, gdy program jest uruchomiony – również wtedy, gdy go zminimalizujemy lub gdy działa w tle. Odkryto również, że proces EpicWebHelper wysyła dane na adres tracking-website-prod07-epic-961842049.us-east-1.elb.amazonaws.com.

W ciągu godziny klient Epic Games Store wysłał gdzieś ponad 514 KB informacji. To mniej więcej czternastokrotność danych wysłanych w tym samym czasie przez konkurencyjny Steam czy program Nvidia GeForce Experience. Redaktorzy wspomnianego portalu przyznają, że choć związek aplikacji EGS z grzaniem się procesora nie został potwierdzony, to jej działanie wygląda podejrzanie (historia zna już przypadki programów, które były wykorzystywane np. do szpiegostwa, choć nie wiadomo, czy tak jest w tym przypadku).

Eksperci sugerują wręcz użytkownikom wyłączenie tego programu do czasu wyjaśnienia wątpliwości. Warto odnotować, że na platformie GitHub można znaleźć alternatywnego klienta EGS pod nazwą Legendary, którego kod jest ogólnodostępny. Niestety, aplikacja nie posiada interfejsu graficznego, więc raczej nie spełni wymagań większości użytkowników.

Na koniec jedna uwaga – anomalii nie udało mi się potwierdzić na swoim własnym komputerze. Launcher Epic Games faktycznie periodycznie wysyła gdzieś jakieś dane, ale w moim przypadku ich ilość nie odbiega drastycznie od innych programów (na przykład GOG Galaxy czy wspomnianego już GeForce Experience) – przez dziesięć minut było to około 2 KB.

  1. Epic Games Store – strona oficjalna