ChatGPT, Gemini i inne chatboty AI dostały do rozwiązania test ośmioklasisty. Na jednym zadaniu wyłożyły się wszystkie
IMO:
Promptowanie AI ma znacznie gdy przypisuje im się rolę, bo AI próbuje się wczuć w rolę, i odpowiadać zgodnie z przydzieloną rolą.
Student to może być dla AI po prostu uczeń.
Jak chcesz dobrych wyników, to propmtujesz: "wciel się w eksperta" a nie w "studenta/ucznia".
Jedyne co ten eksperyment udowodnił, to brak umiejętności w posługiwaniu się AI tego co testował te modele.
Na GOLu coraz więcej artykułów z tematów niegrowych. O filmie - po łebkach, o AI pisane przez kogoś kto nie ma pojęcia o AI. Zacznijcie pisać artykuły a nie przeklepywać jakieś newsy z tyłka.
Modele generatywne AI nie umieją w matematykę. One wypluwają tylko to co im się wydaje prawdopodobne, że trzeba wypluć.
Jak modele zostałyby nauczone na danych, że 1+1=10 to na pytanie ile to jest 1+1 odpowiedzą 10.
Jak modele zostałyby nauczone na danych, że 1+1=10 to na pytanie ile to jest 1+1 odpowiedzą 10.
Uhhh przeciez to poprawna odpowiedz.
Modele generatywne AI nie umieją w matematykę.
IMO:
Brednie. Zamiast je bezmyślnie powtarzać, to przetestuj sobie jakieś "froniter models AI", jak np. Gemini 2.5 Pro, o3, Claude 4 opus, czy najnowsze 2 modele Grok 4.
Jestem przekonany, że te modele AI umieją lepiej od Ciebie matematykę.
Widze, ze ktos mnie zminusowal. Albo ktos bez poczucia humoru, albo bez podstawowej wiedzy o systemie binarnym albo bez obu.
Nic dziwnego ze AI poleglo na tych zadaniach, normalna osoba tez mialaby problem z rozwiazaniem ich bo sa tak swietnie sformulowane...
To jest zadanie z matematyki, a nie polskiego. Są w nim podane wszystkie potrzebne informacje.
Wniosek jest taki, że wyłożył się na odczytaniu osi, a nie rozumowaniu matematyki. W oryginalnym poście są jego odpowiedzi. Zinterpretował, że punkt B jest 3 pełne podziałki od punktu A, więc jego wartość wynosi 74. Zgodnie z tym założeniem odpowiedział, że 74 nie jest mniejsze od 74. Samo stwierdzenie, że trzecia podziałka w prawo od punku A ma wartość 74 też jest prawdziwe.
Każdy z tych modeli rozwiązuje takie zadania bez problemu. Trzeba je tylko w odpowiedniej formie podać, bo uwaga, to MLMY, stworzone na danych pisanych, a nie rysunkach. To tak jakby niewidomemu kazać to zadanie rozwiązać, czytając tylko tekst, a rysunku już nie. Taki chatboty słabo sobie radzą z odczytaniem co jest na grafice, bo nie do tego i nie w takim celu zostały stworzone.
Dość słusznie zauważyłeś.
Dodatkowo należy pamiętać o tym, że maszyny to maszyny, one nie przetwarzają świata jak my. One przetwarzają praktycznie wszystko identycznie, tyle że z pewnymi ustalonymi określeniami, które pomagają identyfikować dane przetwarzane przez maszynę. Tak więc, maszyna przerabia tekst, obraz i dźwięk praktycznie w identyczny sposób, tylko jedynie określenia danych, którymi dysponuje co pozwala jej na odpowiednie przetwarzanie danych, są inne.
W końcu zwykły komputer potrafi przetwarzać wyłącznie 2 wartości, czyli cyfry w systemie binarnym. Takie napisy będzie przetwarzał tylko jako ciąg zero jedynek, identycznie będzie przetwarzał obraz i dźwięk.
Tak z tekstem nie ma problemu, bo ma czysty obraz zero jedynek, które jasno określają litery, tak jednak z obrazem i dźwiękiem już nie gdyż składają się one wyłącznie na ciąg cyfr określających kolory o danych współrzędnych na ekranie oraz głośność, ton itp. AI musi najpierw z obrazu zidentyfikować określone ciągi cyfr, które może rozpoznać jako ciągi cyfr odpowiadających napisom bądź danym kształtom, którym może przypisać w właściwy sposób konkretne znaczenie.
W przeciwieństwie do nas, AI musi znaleźć powiązania i na podstawie podobieństw przypisać odpowiednie znaczenie, by móc efektywnie działać. My nie potrzebujemy porównywać i przypisywać znaczenia, my już wiemy, bo rozpoznajemy ogólne schematy.
Ten artykuł też był chyba robiony przez AI.
Jego jakość jest poniżej krytyki...
A jakie są prawidłowe odpowiedzi? Według mnie pierwsza fałsz, druga prawda. Ale mogę się mylić, bo takie zadania obliczałem w szkole średniej, co niestety było już daaaawno temu.
Nie mylisz się. Odcinek między kreskami to równe 9, więc B było mniejsze od 74, które jest w tej kresce za tą literą. Zaś C nie jest liczbą parzystą i jak wspomniałem wcześniej, wystarczy tylko dodać wartości z kresek do C, czyli 83 + 18 co już widać, że nie jest parzyste.
A też miałem liceum bardzo dawno temu, a jednak zadanie jest dla mnie dosyć proste, bo tu wystarczy sama logika i tylko odrobiny umiejętności matematycznej.
Nawet średnio ogarnięty z matmy uczeń powinien sobie poradzić z czymś takim.