Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 lutego 2023, 09:15

autor: Zuzanna Domeradzka

Mick Gordon oddaje Ukrainie całą gażę za muzykę do Atomic Heart [Aktualizacja]

Kompozytor Mick Gordon poinformował, że przekazał całe swoje honorarium, jakie otrzymał za pracę przy ścieżce dźwiękowej Atomic Heart, na Australijski Czerwony Krzyż, by pomóc Ukrainie.

Źródło fot. store.steampowered.com
i

Aktualizacja

Mick Gordon uznał za stosowne rozwinąć swoje wtorkowe oświadczenie. Dokonał tego w komentarzu dla redakcji serwisu Eurogamer. Nadrzędnym celem przyświecającym decyzji kompozytora była chęć „przyczynienia się do zapewnienia długoterminowego wsparcia humanitarnego dla osób i społeczności dotkniętych wojną na Ukrainie”. Jednocześnie dał on wyraz temu, że znakomicie rozumie sytuację, z jaką mamy do czynienia od blisko roku:

Jako osoba, która rozpoczęła pracę nad Atomic Heart prawie dwa lata przed inwazją na Ukrainę w 2022 roku, rozumiem, że sytuacja w tym regionie jest niezwykle trudna i że wielu ludzi zostało dotkniętych przez konflikt. Chcę bardzo wyraźnie zaznaczyć, że stanowczo potępiam brutalną agresję Putina wobec Ukrainy i solidaryzuję się z narodem ukraińskim. Niedopuszczalne jest, aby jakikolwiek rząd używał siły wojskowej w celu aneksji terytorium innego kraju i łamał prawo międzynarodowe oraz zasady dotyczące praw człowieka. Trwający konflikt doprowadził do ogromnego cierpienia ludzi, a naszym zbiorowym obowiązkiem jest wspieranie dotkniętych nim osób i praca na rzecz pokojowego rozwiązania.

Moją motywacją jest wyłącznie chęć wsparcia Ukraińców dotkniętych konfliktem. Chociaż rozumiem atrakcyjność prywatnej darowizny, przejrzystość jest ważna, zwłaszcza w przypadku tak poważnych kwestii jak konflikt na Ukrainie. Upubliczniając moją darowiznę, mam nadzieję pokazać moje wsparcie dla narodu ukraińskiego, zwiększyć świadomość na temat konfliktu i zachęcić innych do rozważenia wpłaty.

Gordon pokusił się też o pochwałę studia Mundfish i międzynarodowego zespołu artystów:

Uważam, że ważne jest oddzielenie działań rządu od działań poszczególnych obywateli. Utalentowany zespół Mundfish pracował ciężko przez wiele lat, aby stworzyć unikalny i pomysłowy projekt, i jestem wdzięczny za możliwość przyczynienia się do jego powstania. Gra jest prawdziwie międzynarodowym wysiłkiem - do powstania projektu przyczyniło się 130 deweloperów z ponad dziesięciu krajów. Głęboko szanuję kunszt i kreatywność, które zostały wykorzystane przy tworzeniu Atomic Heart i jestem wdzięczny za możliwość pracy z zespołem Mundfish. Mam również silny etyczny i moralny obowiązek pomagania potrzebującym i stawania w obronie tego, co uważam za słuszne. Mam nadzieję, że upubliczniając moją darowiznę, mogę również zachęcić innych do rozważenia dokonania zmian.

Kompozytor opowiedział też nieco o swojej pracy na rzecz Atomic Heart:

Opracowałem niestandardowy strój dla moich syntezatorów, zaprojektowany specjalnie po to, by odzwierciedlić projekt szalonych robotów w grze i fantazyjnego świata. Jednym z instrumentów, których użyłem do uzyskania tego brzmienia, był syntezator Aelita, rzadki syntezator z czasów sowieckich, znany ze swojego niezwykłego brzmienia i dziwacznego designu. Jego charakterystyczne brzmienie pomogło mi uchwycić surrealistyczne i fantazyjne cechy gry, a jednocześnie dodać do muzyki autentyczny klimat epoki radzieckiej. Jestem niesamowicie dumny z pracy, jaką wraz z moimi kolegami kompozytorami wykonaliśmy nad ścieżką dźwiękową do Atomic Heart.

Oryginalna wiadomość (14.02.2023)

Od dłuższego czasu wiadomo, że Mick Gordon pracuje przy ścieżce dźwiękowej debiutującej wkrótce (21 lutego) gry Atomic Heart – został o to poproszony przez studio Mundfish w 2020 roku. Pochodzący z Australii autor soundtracku takich gier jak Doom czy Doom Eternal poinformował dzisiaj na swoim profilu na Twitterze o tym, że jego praca nad Atomic Heart przysłuży się większej sprawie. Gordon przekazał całe swoje honorarium na zbiórkę wspierającą Ukrainę w czasie wojny z Rosją organizowaną przez Australijski Czerwony Krzyż.

24 lutego 2022 roku, byłem, tak jak reszta świata, przerażony, gdy wojsko Putina dokonało eskalacji wojny z Ukrainą poprzez brutalną i nieuzasadnioną inwazję, powodując cierpienie Ukraińców. [...] Świat wciąż musi domagać się końca tej agresji i solidaryzować się z Ukraińcami.

Dwa lata wcześniej, w kwietniu 2020 roku, studio Mundfish zwróciło się do mnie z prośbą o udział w pracach nad muzyczną wizją Atomic Heart. [...] Byłem podekscytowany taką możliwością i wdzięczny za to, że zespół uznał za stosowne wprowadzić mnie na pokład. [...]

Z dumą przekazuję moją gażę [otrzymaną za pracę nad ścieżką dźwiękową gry – dop. red.] „Apelowi w sprawie kryzysu na Ukrainie” organizowanemu przez Australijski Czerwony Krzyż w ramach wsparcia Ukraińców, którzy heroicznie bronią swojej ojczyzny przed agresją. [...] Wspierając Czerwony Krzyż, mam przekonanie, że moja darowizna pozytywnie wpłynie na tych w potrzebie, i jestem zaszczycony tym, iż mogę użyć swojej pracy, by pomóc osobom dotkniętym konfliktem.

Jak czytamy na stronie zbiórki Australijskiego Czerwonego Krzyża, darowizny na nią przekazane pomogą w zapewnieniu wsparcia humanitarnego osobom dotkniętym wojną. Pieniądze przeznaczane są, by zapewnić schronienie, urządzenia sanitarne czy pomoc medyczną. Więcej o zbiórce dowiecie się na tej stronie.

Studio Mundfish odpowiedzialne za Atomic Heart to rosyjska firma z siedzibą na Cyprze. W skład zespołu wchodzą programiści i inni specjaliści z różnych stron świata. Więcej o kontrowersyjnej dacie premiery gry Atomic Heart, a także niejasnych powiązaniach firmy Mundfish z instytucjami pośrednio zasilającymi budżet rosyjskiego rządu przeczytacie tutaj.

TWOIM ZDANIEM

Czy kontrowersje wokół gry sprawiają, że nie chcesz w nią zagrać?

Tak.
18,3%
Nie.
81,7%
Zobacz inne ankiety