Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 listopada 2020, 19:08

Xbox Series S uruchamia gry z PS2

Xbox Series S posiada wyjątkową funkcję – umożliwia uruchomienie trybu deweloperskiego. Z jego pomocą można opalić na konsoli emulator i zagrać w klasyczne produkcje z PS2.

Wsteczna kompatybilność jest funkcją, która kojarzy się bezsprzecznie z Xboksami. Sony zdecydowało się bowiem ograniczyć tę opcję, oferując na PS5 jedynie zgodność większości gier z PS4. Jeśli jednak chcecie zagrać w starsze produkcje od japońskiego giganta na nowej platformie, to macie taką możliwość. Jak się okazuje, na sprzęcie dziewiątej generacji można uruchomić klasykę z PS2. Pozwala na to jedna z nowych konsol od Microsoftu – Xbox Series S.

Pojawia się pytanie: jak to możliwe, że gry z PS2 działają na XSS? Otóż na konsoli tej można uruchomić tryb deweloperski. Pozwala on na odpalenie interfejsu Universal Windows Platform, ułatwiającego pisanie aplikacji działających na Windows 10, Xboksie One i Xboksie Series X|S. To właśnie dzięki niemu można uruchomić emulator RetroArch, umożliwiający granie w produkcje z kultowego sprzętu od Sony.

Przykład tego, jak prezentują się gry z PS2 na konsoli, można zobaczyć na filmie zamieszczonym na kanale Modern Vintage Gamer w serwisie YouTube. Na materiale tym widzimy wiele klasycznych produkcji dedykowanych właśnie platformie firmy Sony, w tym Shadow of the Colossus, Silent Hill 2 oraz Gran Turismo 4, uruchomione na Xboksie Series S. Autor zaznacza jednak, że rozwiązanie to nie jest idealne i podczas zabawy można doświadczyć między innymi spadku liczby klatek na sekundę, błędów w wyświetlaniu tekstur i problemów z odtwarzaniem dźwięków.

Można więc stwierdzić, że wsteczna kompatybilność na Xboksie Series S nabrała nowego znaczenia. Z pomocą tej konsoli możemy bowiem uruchomić nie tylko produkcje z poprzednich generacji sprzętu Microsoftu, ale także z konkurencyjnej platformy.

  1. Xbox – oficjalna strona
  2. Recenzja Xbox Series S - konsola dla ludzi, którzy nie interesują się grami