Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 grudnia 2020, 10:49

autor: Eklerek

Ugotuje, pozmywa i kosztuje zaledwie 1,2 mln złotych - to robot

Moley Kitchen to robot, który będzie znał nawet 5000 przepisów, ugotuje obiad, posprząta i kosztuje około 1,2 miliona złotych. A do tego wygląda jak ręce przyczepione do szafki. Szalonym pomysłem brytyjskiej firmy zainteresowanych jest już ponad 1200 osób.

Święta coraz bliżej, a wielu wciąż nie ma wybranych prezentów dla bliskich. Niezłym pomysłem mogłaby być któraś z najnowszych kart graficznych Nvidii z serii RTX 3000, jednak są problemy z dostępnością, których rozwiązanie może zająć nawet kilka miesięcy. Co więc kupić pod choinkę? Jeżeli tylko sięgniemy odpowiednio głęboko do portfela, możemy mieć profesjonalnego szefa kuchni w naszym domu. Wybieramy spośród rosnącej liczby przepisów, klikamy i resztą zajmuje się Moley Kitchen.

Ugotuje, pozmywa i kosztuje zaledwie 1,2 mln złotych - to robot - ilustracja #1
Robot-kucharz to droga zabawka.

Robot jest produkowany przez brytyjską firmę według projektu rosyjskiego matematyka i wynalazcy, Marka Oleynika. W założeniu twórców, ma ugotować od podstaw wybrane danie, a po wszystkim posprzątać stanowisko robocze. Konstrukcja w postaci dwóch ramion ma jak najwierniej odzwierciedlać ruchy ludzkich dłoni. Robot wyjmie składniki z kompatybilnej lodówki, obsłuży kuchenkę oraz użyje garnków i patelni dokładnie tak, jak zrobiłby to profesjonalny kucharz. Użytkownik musi jedynie wybrać przepis – początkowo dostępnych jest 30, kolejne mają być dodawane co miesiąc. Ostatecznie mamy mieć do dyspozycji około 5000 dań oraz możliwość dodawania własnych pomysłów.

Problemem może być cena – 248 000 funtów brytyjskich, czyli około 1,2 mln złotych. Nie jest to zakup, na jaki zdecyduje się przeciętny człowiek, bo dwa ramiona wiszące w kuchni będą droższe od mieszkania, w którym są zamontowane. Mimo to firma chwali się, że ich pierwszy robot kuchenny może trafić nawet do 1205 odbiorców, którzy wyrazili zainteresowanie kupnem. W przyszłości może się pojawić także bardziej przystępny cenowo model.