futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 27 listopada 2020, 13:43

autor: Bartosz Świątek

UE chce, żebyśmy naprawiali zepsuty sprzęt, a nie wyrzucali go na śmietnik

W głosowaniu, które odbyło się 25 listopada, Parlament Europejski opowiedział się za rezolucją w sprawie stworzenia bardziej zrównoważonego jednolitego rynku. Parlamentarzyści chcą, by powstało prawo, które ułatwi użytkownikom naprawianie swoich urządzeń i zakaże producentom sztucznego ograniczania ich żywotności.

W SKRÓCIE:

  1. europarlamentarzyści przyjęli rezolucję, w której opowiedzieli się za tzw. „prawem do naprawy”;
  2. parlament UE chce, by Komisja Europejska przygotowała przepisy ułatwiające klientom naprawianie swojego sprzętu i zakazała stosowanie praktyk sztucznie ograniczających trwałość urządzeń;
  3. celem jest walka ze zmianami klimatycznymi;
  4. rezolucja tego typu nie ma mocy prawnej.

Portal TechRepublic donosi, że w głosowaniu, które odbyło się 25 listopada, parlament europejski zagłosował za tzw. „prawem do naprawy”, które ma ułatwić użytkownikom reperowanie swojego sprzętu i ograniczyć praktyki firm mające na celu zredukowanie jego żywotności. Za propozycją głosowało 395 europarlamentarzystów, przeciwko opowiedziało się 94, zaś 207 wstrzymało się od głosu.

Omawiane prawo ma dotyczyć szerokiej gamy elektroniki użytkowej, w tym m.in. smartfonów, laptopów i tabletów. Inicjatywa jest związana z walką ze zmianami klimatu – jej głównym celem jest zmniejszenie ilości generowanych elektroodpadów poprzez stworzenie jednolitego rynku, który będzie operował na zdrowszych niż dotychczas zasadach. Urzędnicy mają przygotować system oznaczeń, dzięki któremu klient będzie miał świadomość, jakiego poziomu naprawialności może oczekiwać po kupowanym sprzęcie.

Prawodawcy Unii Europejskiej chcą, by producenci sprzętu albo oferowali dłuższe gwarancje, albo też umożliwiali firmom trzecim bezproblemowy dostęp do części zamiennych (te ostatnie również powinny być objęte osobnymi gwarancjami). Dodatkowo informacje o naprawie i właściwym dbaniu o stan urządzeń mają być łatwiejsze do znalezienia, a praktyki blokujące możliwość reperowania urządzeń – czy to poprzez nieodpowiedni projekt, czy np. wypuszczenie aktualizacji, która spowalnia starszy model, choć wcale nie musiała mieć takiego efektu – będą zakazane. UE chce też pochylić się nad tzw. „greenwashingiem”, czyli taktyką marketingową, która zakłada sprzedawanie jako „ekologicznych” produktów, które w praktyce nie odbiegają w tym względzie od konkurencyjnych propozycji.

Według sondażu przeprowadzonego kilka lat temu przez Eurobarometer, aż 77% obywateli UE woli naprawiać uszkodzony sprzęt, zamiast zastępować go nowym. Jeszcze więcej Europejczyków (79%) uważa, że producenci powinni być prawnie zobowiązani do umożliwienia naprawy lub zapewnienia potrzebnych części zamiennych.

Warto podkreślić, że omawiana rezolucja nie ma wagi prawnej – jest jedynie swoistą deklaracją. By wizja przedstawiona w tym tekście się zrealizowała, Komisja Europejska musi przygotować konkretne przepisy, które następnie zostaną przegłosowane przez Parlament Europejski i wdrożone przez poszczególne państwa członkowskie UE.

  1. Parlament Europejski – strona oficjalna
  2. Rezolucja Parlamentu Europejskiego ws. dążenia do bardziej zrównoważonego jednolitego rynku dla przedsiębiorstw i konsumentów – tekst