Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 12 lutego 2019, 16:29

autor: Aquma

Tencent inwestuje 150 mln dolarów w Reddita

Chiński koncern Tencent zainwestował 150 mln dolarów w serwis Reddit. Stojąca za nim firma chce wykorzystać zdobyte pieniądze, by rozwinąć swoją platformę reklamową i wejść na nowe rynki.

Kolejna inwestycja Tencent. - Tencent inwestuje 150 mln dolarów w Reddita - wiadomość - 2019-02-12
Kolejna inwestycja Tencent.

W SKRÓCIE:

  1. Tencent zainwestował 150 mln dolarów w Reddita;
  2. koncern jest jednym z kilku inwestorów;
  3. firma stojąca za serwisem chce wykorzystać zdobyte pieniądze, by przeprowadzić ekspansję na zagraniczne rynki i rozwinąć swoją platformę reklamową;
  4. użytkownicy obawiają się, że inwestycja będzie skutkowała cenzurą na forum.

Tencent – chiński gigant branży technologicznej, coraz odważniej poczynający sobie w świecie gier wideo (to m.in. właściciel studia Riot, odpowiedzialnego za League of Legends, posiadacz 40% akcji Epic Games, a od niedawna także udziałowiec firm Fatshark oraz Grinding Gear Games) – postanowił zainwestować 150 mln dolarów w… forum Reddit.

Warto odnotować, że koncern z Państwa Środka jest jednym z kilku inwestorów – łącznie udało się pozyskać 300 mln dol., czyli o 100 mln więcej niż w 2017 roku. Spółka jest obecnie wyceniana na 3 mld „zielonych” (w 2017 r., po wspomnianej inwestycji, było to 1,8 mld dol.). Reddit planuje wykorzystać zdobyte pieniądze, by sfinansować ekspansję na zagraniczne rynki i rozwinąć swoją platformę reklamową. Celem jest rzucenie wyzwania takim gigantom jak Google czy Facebook.

Jedną z rzeczy, które były dla nas bardzo ważne, jest to, że możemy teraz zapewnić reklamodawców, że doświadczą czegoś pozytywnego na Reddicie, potencjalnie nawet czegoś nowego, innego spososbu łączenia się z klientami – powiedział prezes Reddita, Steve Huffman, w wywiadzie dla stacji CNBC.

Tworzymy na nowo biznes reklamowy, zarówno po stronie technologicznej, jak i jeśli chodzi o naszą zdolność do sprzedawania reklam oraz tworzenia przyjaznego środowiska, zarówno dla użytkowników, jak i dla marek. Tak więc w ciągu ostatniego roku utrzymaliśmy stały postęp na wszystkich tych frontach i czujemy się dość dumni z tego, gdzie jesteśmy. W rezultacie obserwujemy duże zainteresowanie zarówno ze strony marek, jak i inwestorów – dodał przedsiębiorca.

Mniej pozytywnie na doniesienia o inwestycji zareagowali użytkownicy Reddita. W sieci zaroiło się od komentarzy wyrażających obawy o możliwość cenzurowania treści – praktykę, która w Chinach jest przecież dość powszechna. Warto zaznaczyć, że obecnie (od sierpnia zeszłego roku) w Państwie Środka zablokowany jest także Reddit. Powstaje jednak pytanie, czy inwestycja na poziomie 5% kapitalizacji rzeczywiście wystarczy, by mieć realny wpływ na działania platformy? Wydaje się to wątpliwe, ale diabeł tkwi w szczegółach. Chińczycy bez wątpienia mają jakiś plan związany z omawianą inwestycją, jednak równie dobrze może on dotyczyć kwestii mniej kontrowersyjnych niż cenzura – na przykład takich jak wykorzystanie forum do nakręcania lub utrzymywania popularności Fortnite i League of Legends.

Jak to zwykle bywa, krytyka ze strony internautów przybrała także postać memów.
Jak to zwykle bywa, krytyka ze strony internautów przybrała także postać memów.
  1. Tencent – strona oficjalna
  2. Reddit – strona oficjalna