futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 2 listopada 2021, 12:22

Oszustwo na kryptowalutę Squid Game - twórcy uciekli z kasą

Kryptowaluta Squid Game, w oczywisty sposób nawiązująca do popularnego serialu na platformie Netflix, okazała się zwykłym oszustwem. Inwestorzy stracili łącznie ponad 3 miliony dolarów.

W SKRÓCIE:
  • Twórcy tokenów Squid Game okazali się zwykłymi oszustami i zniknęli z ponad 3 milionami dolarów od swoich inwestorów.

Serial Squid Game staje się coraz bardziej popularny. Na fali jego sukcesu powstała kryptowaluta Squid. Okazała się ona jednak zwykłym oszustwem. Twórcy po osiągnięciu pewnego kursu i poziomu sprzedaży, sprowadzili jej wartość niemal do zera. Tym samym wszyscy, którzy zainwestowali w kryptowalutę, stracili łącznie 3,38 miliona dolarów (źródło).

Wykorzystany został tutaj mechanizm zwany „rug pull”. Deweloperzy Squid w pewnym momencie wycofali (spieniężyli) wszystkie tokeny i zniknęli, razem z zainwestowaną sumą. Według serwisu Gizmodo można było zauważyć pewne symptomy oszustwa, jeszcze zanim ono nastąpiło. Strona kryptowaluty (obecnie już nie istnieje) była świeża i zawierała błędy gramatyczne. Kanały w mediach społecznościowych założone przez twórców Squid blokowały komentarze, a kryptowalutę można było kupić, lecz nie dawało się jej sprzedać.

Oszustwo na kryptowalutę Squid Game - twórcy uciekli z kasą - ilustracja #1
Wykres kursu kryptowaluty SQUID. Źródło: CoinMarketCap

Mimo ostrzeżeń jej popularność spowodowała skok kursu aż do poziomu 2861 dolarów. Mechanizm wykorzystywania popularnych marek przez oszustów jest znany i niestety, nad wyraz skuteczny. Ten przypadek dowodzi, że inwestując w kryptowaluty trzeba być bardzo ostrożnym i nie dawać się ponieść emocjom.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej