Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 maja 2020, 15:00

Ryzen 4000 Zen 3 otrzyma jednak wsparcie chipsetów B450 i X470

AMD zdecydowało się jednak na wsparcie procesorów Ryzen 4000 Zen 3 przez starsze chipsety - B450 i X470.

Ryzen 4000 Zen 3 otrzyma jednak wsparcie chipsetów B450 i X470 - ilustracja #1
Czerwoni zmienili zdanie w kwestii kompatybilności nowych procesorów.

Niecałe 2 tygodnie temu informowaliśmy Was o decyzji AMD. Czerwoni uznali, że nowy Ryzen 4000 Zen 3 wspierany będzie tylko przez płyty X570 i B550. Nie minęło wiele czasu, by niezadowoleni użytkownicy wymusili na twórcach zmianę zdania.

Jak stwierdzili twórcy, przez ostatni tydzień bacznie obserwowali reakcje na wieści dotyczące dość wąskiego wyboru chipsetów w przypadku procesorów Zen 3. Zdecydowali się więc na wsparcie starszych modeli: B450 i X470. Niemniej, będzie to obłożone pewnymi ograniczeniami.

Przede wszystkim możliwe, że nie każda płyta z omawianymi chipsetami będzie obsługiwać nowe CPU. AMD będzie wysyłać producentom płyt głównych kod do obsługi procesorów, po czym wybrany BIOS otrzyma aktualizację w wersji Beta. Ponadto, te specjalne aktualizacje wyłączą obsługę wielu starszych modeli z serii AMD Ryzen, w celu zaoszczędzenia pamięci. Do tego wszystkiego, nie będzie możliwości powrotu do starszych wersji BIOSu (przynajmniej oficjalnie). Co ciekawe, AMD chce weryfikować, czy na pewno jesteśmy posiadaczami nowych procesorów, jak możemy przeczytać w oficjalnym wpisie:

Aby zmniejszyć ryzyko zamieszania, naszym zamiarem jest zaoferowanie pobierania BIOSu tylko zweryfikowanym nabywcom płyt głównych z serii 400, którzy zakupili nowy procesor Zen. Zapewni nas to, że klienci będą mieli pod ręką procesor rozruchowy po zainstalowaniu aktualizacji BIOS-u, minimalizując ryzyko, że użytkownik może zostać bez możliwości uruchomienia systemu.

AMD pomimo podjęcia decyzji o wsparciu starszych chipsetów, dalej zaleca korzystanie z płyt głównych z serii 500 ze względu na brak problemów z działaniem zestawu. Update BIOSów może pojawić się nieco po premierze procesorów, jednak o wszystkim Czerwoni będą informować na bieżąco.

  1. AMD - strona oficjalna