Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 września 2020, 17:51

autor: Entelarmer

PS5 - będzie więcej gier z PS4, ale bez niektórych funkcji

Internauci dotarli do ciekawych informacji na temat PlayStation 5. Z kodu źródłowego strony marki wynika, że Sony zamierza dodawać wsparcie dla kolejnych gier z PS4, ale nie obejdzie się bez problemów i brakujących funkcji.

PS5 - będzie więcej gier z PS4, ale bez niektórych funkcji - ilustracja #1
Strona marki PlayStation zdradza parę szczegółów na temat funkcji nowej konsoli Sony.

Ostatnie doniesienia o konsolach dziewiątej generacji skupiają się głównie albo na tytułach startowych, albo na błogosławieństwach płynących z obecności dysku SSD. Jednak znacznie wcześniej sporo emocji wzbudzała kwestia wstecznej kompatybilności, zwłaszcza w przypadku PlayStation 5. Ta, jak niedawno potwierdzono, pozwoli uruchomić niemal wszystkie tytuły z PS4. Więcej informacji na temat tej funkcji odkryli internauci. Zaczęło się od wpisu użytkownika serwisu Reddit o pseudonimie Kgarvey, który postanowił sprawdzić, co skrywają dane tej strony. Znalazła się w nich choćby informacja na temat konieczności zaktualizowania systemu, by móc zagrać w dany tytuł z PS4. Zdaje się to potwierdzać, że Sony będzie stopniowo pozwalać na zabawę w kolejnych grach ósmej generacji na piątym PlayStation wraz z uaktualnieniami oprogramowania konsoli:

Aby można było grać w tę grę na PS5, może być konieczna aktualizacja oprogramowania systemu do najnowszej wersji. Ta gra będzie działać na PS5, ale niektóre funkcje z wersji na PS4 mogą być nieobecne. Więcej informacji znajdziesz na stronie PlayStation.com/bc [obecnie niedziałającej – przyp. autora].

Niestety, nie obejdzie się bez pewnych problemów. Po pierwsze, w kodzie strony znalazł się komunikat informujący o „nieoczekiwanym działaniu” gier z PS4 przy uruchamianiu ich na PlayStation 5. Możemy założyć, że Sony po prostu zabezpiecza się na wypadek wystąpienia niespodziewanych błędów. Niemniej fakt, że firma przewiduje możliwość pojawienia się tychże, daje do myślenia. To samo dotyczy wzmianki o potencjalnej nieobecności pewnych funkcji tytułów z PlayStation 4 po uruchomieniu ich na nowej platformie. Znalazł się też komunikat na temat konieczności wykorzystania nowego systemu wibracji oraz triggerów kontrolera DualSense:

Podczas rozgrywki na konsoli PS5 w tej grze dla PS4 może wystąpić nieoczekiwane działanie.

Ta gra będzie działać na PS5, ale niektóre funkcje z wersji na PS4 mogą być nieobecne.

Wymagana funkcja wibracji i efekt „Trigger”.

Na szczęście jest też kilka pozytywów. W źródle strony pojawia się wzmianka o trybie Turbo. Szczegółów, rzecz jasna, nie podano, ale zapewne chodzi o zapowiadaną funkcję poprawiającą działanie gier z PS4 (oraz PSVR). Znalazł się także fragment potwierdzający wsparcie listy życzeń (dotychczas dostępnej tylko w przeglądarkowej wersji PlayStation Store), jak również możliwość wspólnego czatowania z osobami grającymi na PlayStation 4 oraz dzielenia się utworami, albumami, listami odtwarzania itd. ze znajomymi. Ponadto piąte PlayStation pozwoli użytkownikom na tworzenie imprez z udziałem maksymalnie 100 graczy. Otrzymamy też informację na temat obecności wybranej produkcji z cyfrowego sklepu konsoli w kolekcji PS Plus.

PS5 - będzie więcej gier z PS4, ale bez niektórych funkcji - ilustracja #2
Lista życzeń w końcu zawita na konsolę Sony.

Zbliżająca się premiera PlayStation 5 (która w Polsce nastąpi 19 listopada) powinna przełożyć się na stopniowe ujawnianie kolejnych informacji przez Sony. Firma zdradziła już całkiem sporo na temat urządzenia, ale wciąż jest wiele niewiadomych. Na szczęście zmieni się to wkrótce. Szansę sprawdzenia PS5 otrzymali – poza amerykańskim raperem – japońscy youtuberzy, którzy na pewno nie omieszkają się podzielić swoimi wrażeniami z użytkowania konsoli. Na ich relacje przyjdzie nam poczekać co najmniej do 4 października do godziny 11:00 czasu polskiego.