futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 17 czerwca 2019, 13:26

autor: Bartosz Świątek

Procesory Intel Ice Lake i AMD Ryzen 3000 w benchmarku CPU-Z

Serwis Wccftech donosi – powołując się na post na chińskim forum sprzętowym – że w testach wydajności jednowątkowej procesor Intela wykonany w oparciu o architekturę Sunny Cove z taktowaniem na poziomie 3,7 GHz osiąga rezultat odrobinę lepszy od Ryzena 7 3800X, którego rdzeń działa z prędkością 4,7 GHz.

Procesory Ice Lake mogą być naprawdę potężne. - Procesory Intel Ice Lake i AMD Ryzen 3000 w benchmarku CPU-Z - wiadomość - 2019-06-17
Procesory Ice Lake mogą być naprawdę potężne.

Jak donosi serwis Wccftech, nowe procesory firmy Intel z linii Ice Lake – tworzone w oparciu o architekturę Sunny Cove i wykonane w litografii 10 nm – mogą być zdecydowanie szybsze od układów Skylake (a także nowszych Kaby Lake oraz Coffee Lake). Źródłem informacji jest członek chińskiego forum sprzętowego, który podobno ma dostęp do omawianych urządzeń i przetestował je w wewnętrznym benchmarku programu CPU-Z. W zestawieniu widoczne są także wyniki konkurencyjnych Ryzenów 3000.

Ice Lake i Ryzeny 3000 w benchmarku CPU-Z. Źródło: Wccftech.

4-rdzeniowy, 8-wątkowy procesor Sunny Cove Core i7 taktowany zegarem 3,7 GHz osiągnął wynik 639 punktów w teście mierzącym wydajność pojedynczego rdzenia. Dla porównania, uzyskanie takiego rezultatu w przypadku Kaby Lake wymaga taktowania na poziomie około 5,2 GHz. Wydajność Ice Lake jest imponująca także na tle konkurencji – zaprezentowany niedawno Ryzen 7 3800X (Matisse) oferuje podobną moc obliczeniową w operacjach jednowątkowych, kiedy jego zegar działa z prędkością 4,7 GHz.

W zestawieniu można też znaleźć drugi, 6-rdzeniowy / 12-wątkowy model Ice Lake, który na razie nie ma oznaczenia kodowego. Procesor osiągnął rezultat 630 punktów z zegarem ustawionym na 3,6 GHz. Warto też odnotować, że taktowanie testowanych jednostek obliczeniowych AMD jest wyższe od tego, co sugerują oficjalne dane producenta – może być to efekt wykorzystania technologii Precision Boost Overdrive.

Informacje na temat Ice Lake wyglądają naprawdę dobrze i zdają się potwierdzać twierdzenia Intela, który w czasie tegorocznych targów Computex chwalił się uzyskaniem przyrostu IPC (Instructions per cycle – pol. instrukcje na cykl obliczeniowy) na poziomie 18% – po uśrednieniu – ze skokami do nawet 40% w przypadku niektórych operacji.

Ice Lake – przyrost IPC. Źródło: Intel.

Niestety, trzeba też pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, dzisiejsze doniesienia pochodzą z niepewnego źródła. Po drugie, desktopowe wersje omawianych procesorów najprawdopodobniej trafią na rynek dopiero w 2020 roku (wcześniej otrzymamy laptopy Ice Lake), a do tego czasu bardzo wiele może się jeszcze zmienić na rynku.

  1. Intel – strona oficjalna