Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 17 kwietnia 2014, 13:19

PlayStation 4 - sprzedaż konsoli przekroczyła 7 milionów sztuk

Firma Sony Computer Entertainment poinformowała, że do 6 kwietnia 2014 roku konsola PlayStation 4 sprzedała się w nieco ponad 7 milionach egzemplarzy. Przy okazji poznaliśmy też pierwsze konkrety na temat najbliższej aktualizacji (1.70), która ma przynieść sporo nowości posiadaczom omawianej platformy sprzętowej.

Wygląda na to, że PlayStation 4 rozchodzi się jak ciepłe bułeczki. Ciekawe, jak powodzi się Xboksowi One? - PlayStation 4 - sprzedaż konsoli przekroczyła 7 milionów sztuk - wiadomość - 2014-04-17
Wygląda na to, że PlayStation 4 rozchodzi się jak ciepłe bułeczki. Ciekawe, jak powodzi się Xboksowi One?

Wyniki sprzedaży PlayStation 4

Dynamika sprzedaży PlayStation 4:
  • Do 6.04.2014 – ok. 7 milionów
  • Do 2.03.2014 – ok. 6 milionów
  • Do 8.02.2014 – 5,3 miliona
  • Do 28.12.2013 – 4,2 miliona
  • Do 1.12.2013 – 2,1 miliona

Kolejny miesiąc i kolejny milion – tak pokrótce można byłoby opisać dynamikę sprzedaży konsoli PlayStation 4. Na początku marca firma Sony Computer Entertainment informowała o nieco ponad 6 milionach egzemplarzy wspomnianego urządzenia w rękach nabywców, natomiast wczoraj japoński gigant pochwalił się, że do 6 kwietnia bieżącego roku sprzedaż jego głównej platformy sprzętowej wzrosła do 7 milionów sztuk z haczykiem. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że mniej więcej w tym samym czasie nabywcy zaopatrzyli się w ok. 20,5 miliona gier (zarówno tradycyjną, jak i cyfrową drogą dystrybucji). W oświadczeniu prasowym wspomniano również, że w 2014 roku wyszło lub wyjdzie około 120 tytułów na PlayStation 4 (więcej informacji na ten temat poznacie dzięki tej wiadomości) – co ciekawe, wśród przykładowych produkcji wymieniono DriveClub, co stanowi kolejną sugestię, że mimo problemów, na dzieło Evolution Studios nie będziemy musieli czekać do przyszłego roku.

Aktualizacja 1.70

Co nowego dzięki aktualizacji 1.70?
  • Opcja wyłączenia zabezpieczenia HDCP
  • SHAREfactory, czyli narzędzie do edytowania i udostępniania zapisów rozgrywki
  • Możliwość rozpoczęcia pobierania gier kupionych w pre-orderze jeszcze przed ich premierą

Lecz na tym wieści się nie kończą. W tym samym czasie firma Sony Computer Entertainment ujawniła część nowości, jakie czekają posiadaczy PlayStation 4 przy okazji wypuszczenia następnej aktualizacji, opatrzonej numerem 1.70. Zgodnie z ubiegłomiesięcznymi zapowiedziami, pojawi się opcja wyłączenia zabezpieczenia HDCP, co przełoży się na możliwość zapisywania swoich nagrań z rozgrywki na zewnętrznych urządzeniach, zaopatrzonych w wejście HDMI. Kolejna nowość to SHAREfactory – narzędzie służące do wszechstronnego edytowania filmów z gier, oferujące m.in. opcje cięcia i przestawiania fragmentów zapisów, dodawania filtrów i podpisów, a także importowania muzyki i innych efektów dźwiękowych. Po zakończeniu prac aplikacja ułatwi nam udostępnienie nagrania w Internecie, a także umożliwi eksport pliku wideo np. na zewnętrzny dysk podłączony do USB.

Nie mniej istotną innowacją będzie rozszerzenie funkcji związanych z wczesnym dostępem do gier. Do tej pory mogliśmy cieszyć się wybranymi elementami zabawy (na przykład początkowymi misjami) jeszcze w trakcie pobierania lub instalacji produkcji. Sony chce pójść o krok dalej, wychodząc naprzeciw graczom, którzy składają zamówienia przedpremierowe. Mianowicie aktualizacja 1.70 umożliwi rozpoczęcie pobierania gry jeszcze przed jej premierą, tak aby w momencie debiutu tytuł był już gotowy do uruchomienia. Niestety, data wypuszczenia omawianego uaktualnienia w dalszym ciągu pozostaje nieznana. Producent zapowiada, że ma w związku z nim jeszcze niejedno do ujawnienia, zatem istnieje prawdopodobieństwo, że termin udostępnienia łatki poznamy przy okazji publikacji kolejnej porcji informacji na ten temat.