Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 października 2018, 12:55

autor: Adrian Werner

Oculus Rift 2 skasowany?

Z firmy Facebook odszedł jeden ze współzałożycieli Oculusa. Przy okazji pojawiły się doniesienia, że zaprzestano prac nad goglami Oculus Rift 2.

Wiele wskazuje na to, że nieprędko zobaczymy Oculus Rift 2. - Oculus Rift 2 skasowany? - wiadomość - 2018-10-23
Wiele wskazuje na to, że nieprędko zobaczymy Oculus Rift 2.

Szeregi Facebooka opuścił Brendan Iribe, czyli jeden ze współzałożycieli i były prezes firmy Oculus. Zmiany kadrowe zazwyczaj nie są zbyt interesującym tematem, ale w tym wypadku jest inaczej. Z doniesień wynika bowiem, że Iribe porzucił swoje stanowisko po tym, jak zaprzestano prac nad Oculus Rift 2, czyli nową generacją gogli VR przeznaczonych do współpracy z PC.

Facebook szybko skomentował sprawę, zapewniając, że nadal inwestuje w sektor gier na PC, ale przedstawiciel firmy nie zaprzeczył, że skasowano projekt Oculus Rift 2.

Wydaje się, że na razie Facebook chce skoncentrować się na samodzielnych urządzeniach, takich jak Oculus Quest. - Oculus Rift 2 skasowany? - wiadomość - 2018-10-23
Wydaje się, że na razie Facebook chce skoncentrować się na samodzielnych urządzeniach, takich jak Oculus Quest.

Nie jest tajemnicą, że wirtualna rzeczywistość ma problemy z przebiciem się na rynku. Plotki o śmierci tej technologii są na razie raczej przesadzone (np. firma HTC wydaje się być zadowolona z wyników tego segmentu), ale tempo rozwoju jest zdecydowanie wolniejsze niż się spodziewano.

Jeśli doniesienia o skasowaniu Oculus Rift 2 są prawdziwe, to nie oznacza to wcale porzucenia wirtualnej rzeczywistości przez Facebooka. W grę wchodzi raczej zmiana strategii, w ramach której firma zmniejszy swoje inwestycje w rozwój VR na pecetach i skoncentruje się głównie na samodzielnych goglach, niewymagających żadnych komputerów czy innych urządzeń. Takim właśnie systemem ma być zapowiedziany w zeszłym miesiącu Oculus Quest.

Przypomnijmy, że Facebook wykupił Oculusa w 2014 r. za 2 mld dolarów. W zeszłym roku firmę opuścił inny założyciel - Palmer Luckey. Niedawno wyjawił on, że odejście to nie było jego pomysłem.

Warto wspomnieć, że w tym roku z Facebooka odeszło wielu założycieli firm wykupionych przez tego społecznościowego giganta. Jego szeregi opuścił także m.in. Jan Koum (WhatsApp) oraz Kevin Systrom i Mike Krieger (Instagram).

  1. Oficjalna strona firmy Oculus