Kosmiczna afera ze zdjęciami robionymi przez smartfony Samsunga
Internauta przeprowadził śledztwo w sprawie rzekomo nieprawdziwych zdjęć Księżyca wykonanych przez smartfony Samsung Galaxy. Skłoniło to giganta technologicznego do złożenia wyjaśnień.

Marketingowcy czasami stają na rzęsach w celu efektywnego zareklamowania produktu. W przypadku Samsunga doszło do sporu trwającego od dłuższego czasu.
Internauci prowadzą śledztwo w sprawie Zoom Space w Samsungach
Galaxy S20 Ultra z 2020 r. zasłynął z funkcji Space Zoom, która oferuje możliwość wykonania przybliżenia o wartości x100. Dzięki niej miało być możliwe zrobienie stosunkowo dokładnego zdjęcia np. Księżyca przy pomocy sztucznej inteligencji. Tego typu forma promowania produktu spotkała się jednak z oburzeniem, ponieważ południowokoreańskiemu producentowi zarzuca się okłamywanie klientów, ponieważ w rzeczywistości nakładana jest tekstura satelity Ziemi, zamiast dokonania przetworzenia kilkunastu fotografii.

Jednym z przykładów jest post użytkownika ibreakphotos, który zdobył popularność na portalu Reddit. Tam założyciel wątku podzielił się tym, że stworzenie takiej fotografii nie wymaga zaawansowanej technologii. Twierdzi, że możliwe jest uzyskanie takiego zdjęcia dzięki zastosowaniu się do kilku kroków, które wykonał:
- Pobrał wysokiej jakości zdjęcie Księżyca z Internetu.
- Zmniejszył jego rozdzielczość do rozmiaru 170x170.
- Zastosował filtr rozmycia Gaussa.
- Usunął szczegóły z fotografii.
- Czterokrotnie powiększył rozmyty obraz.
- Zgasił światło w swoim pokoju i poszedł na jego drugi koniec w celu wykonania nowego zdjęcia swojemu monitorowi przy pomocy opcji powiększenia. Ekran wyświetlał obraz Księżyca pochodzący z Internetu po dokonaniu wymienionych przeróbek.
Internaucie udało się uzyskać niemal identyczne zdjęcie, jakie przedstawia Samsung w swoich materiałach. Zwraca jedynie uwagę na to, iż może być ono gorszej jakości od wykonanych przez urządzenie Samsunga ze względu na wsparcie AI i uczenia maszynowego, które zostały już odpowiednio przeszkolone do robienia tego typu fotografii. Dzięki czemu umiejętnie zostały np. zamazane kratery lub dodane specyficzne szczegóły, o których aparat w zasadzie nie ma prawa wiedzieć.
Samsung tłumaczy jak robi zdjęcie Księżyca
Post nie przeszedł bez echa i zachęcił redakcję TechRadar do zapytania o komentarz samego Samsunga. Producent smartfonów przekazał, że m.in. Galaxy S23 Ultra nie stosuje trików w postaci dodatkowych szczegółów, a uzyskany efekt nie jest nałożoną teksturą. Dodatkowo robiący zdjęcia mogą zrezygnować z optymalizatora scenerii, który korzysta z pomocy AI.
Sztuczna inteligencja rozpoznaje Księżyc jako główny obiekt i wykonuje wiele ujęć dla kompozycji wieloklatkowej, kiedy użytkownik robi zdjęcie. Następnie AI poprawia szczegóły dla jakości obrazu i jego kolory. Ona nie stosuje żadnych nakładek na zdjęcie. – przekazał Samsung.
Ponadto Samsung zdecydował się na opublikowanie nowego postu, gdzie tłumaczy działanie funkcjonalności przy współpracy ze sztuczną inteligencją. Podobny artykuł został opublikowany w ubiegłym roku na koreańskiej stronie właściciela m.in. marki Galaxy.

Wysokiej jakości uwiecznienie Księżyca jest otrzymywane dzięki połączeniu ponad 10 zdjęć, które zostały zrobione przy powiększeniu wynoszącym co najmniej wartość 25x. Następnie taki obraz wymaga wyeliminowania szumów i polepszenia jego szczegółowości w celu zachowania m.in. odpowiedniej jasności. Sam Księżyc jako główny obiekt jest wykrywany dzięki AI.

Wiarygodności Samsungowi dodaje informacja o tym, że funkcja nie jest skuteczna w każdych warunkach. Księżyc może nie zostać poprawnie wykryty przez zasłonięcie go np. chmurami. Na jej działanie wpływają również warunki w jakich wykonywana jest fotografia, ponieważ we wczesnych porach wieczornych konieczne jest przyciemnienie tła obiektu przez smartfona, by Księżyc był lepiej widoczny.
Ceny smartfonów sprawdzisz tutaj
Sama sprawa może się jeszcze doczekać rozwinięcia, o czym poinformujemy. Mimo tego korzystając z niezwykłych funkcji w naszych urządzeniach, to należy mieć na uwadze, iż w rzeczywistości mogą one nie być tak doskonałe, jak to jest przedstawiane w reklamach.
Może Cię zainteresować:
- Samsung ma sposób na ograniczenia Unii Europejskiej
- Android na Samsungach rośnie bez umiaru, jest już większy niż Windows

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.
ZASTRZEŻENIE
Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.