Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 marca 2023, 19:20

autor: Damian Miśta

Kosmiczna afera ze zdjęciami robionymi przez smartfony Samsunga

Internauta przeprowadził śledztwo w sprawie rzekomo nieprawdziwych zdjęć Księżyca wykonanych przez smartfony Samsung Galaxy. Skłoniło to giganta technologicznego do złożenia wyjaśnień.

Źródło fot. Unplash | Thula Na, Zana Latif.
i

Marketingowcy czasami stają na rzęsach w celu efektywnego zareklamowania produktu. W przypadku Samsunga doszło do sporu trwającego od dłuższego czasu.

Internauci prowadzą śledztwo w sprawie Zoom Space w Samsungach

Galaxy S20 Ultra z 2020 r. zasłynął z funkcji Space Zoom, która oferuje możliwość wykonania przybliżenia o wartości x100. Dzięki niej miało być możliwe zrobienie stosunkowo dokładnego zdjęcia np. Księżyca przy pomocy sztucznej inteligencji. Tego typu forma promowania produktu spotkała się jednak z oburzeniem, ponieważ południowokoreańskiemu producentowi zarzuca się okłamywanie klientów, ponieważ w rzeczywistości nakładana jest tekstura satelity Ziemi, zamiast dokonania przetworzenia kilkunastu fotografii.

Kosmiczna afera ze zdjęciami robionymi przez smartfony Samsunga - ilustracja #1
Po lewej znajduje się zdjęcie po dokonaniu jego m.in. rozmycia, a po drugiej umieszczony został finalny efekt. Źródło: Reddit | ibreakphotos.

Jednym z przykładów jest post użytkownika ibreakphotos, który zdobył popularność na portalu Reddit. Tam założyciel wątku podzielił się tym, że stworzenie takiej fotografii nie wymaga zaawansowanej technologii. Twierdzi, że możliwe jest uzyskanie takiego zdjęcia dzięki zastosowaniu się do kilku kroków, które wykonał:

  • Pobrał wysokiej jakości zdjęcie Księżyca z Internetu.
  • Zmniejszył jego rozdzielczość do rozmiaru 170x170.
  • Zastosował filtr rozmycia Gaussa.
  • Usunął szczegóły z fotografii.
  • Czterokrotnie powiększył rozmyty obraz.
  • Zgasił światło w swoim pokoju i poszedł na jego drugi koniec w celu wykonania nowego zdjęcia swojemu monitorowi przy pomocy opcji powiększenia. Ekran wyświetlał obraz Księżyca pochodzący z Internetu po dokonaniu wymienionych przeróbek.

Internaucie udało się uzyskać niemal identyczne zdjęcie, jakie przedstawia Samsung w swoich materiałach. Zwraca jedynie uwagę na to, iż może być ono gorszej jakości od wykonanych przez urządzenie Samsunga ze względu na wsparcie AI i uczenia maszynowego, które zostały już odpowiednio przeszkolone do robienia tego typu fotografii. Dzięki czemu umiejętnie zostały np. zamazane kratery lub dodane specyficzne szczegóły, o których aparat w zasadzie nie ma prawa wiedzieć.

Samsung tłumaczy jak robi zdjęcie Księżyca

Post nie przeszedł bez echa i zachęcił redakcję TechRadar do zapytania o komentarz samego Samsunga. Producent smartfonów przekazał, że m.in. Galaxy S23 Ultra nie stosuje trików w postaci dodatkowych szczegółów, a uzyskany efekt nie jest nałożoną teksturą. Dodatkowo robiący zdjęcia mogą zrezygnować z optymalizatora scenerii, który korzysta z pomocy AI.

Sztuczna inteligencja rozpoznaje Księżyc jako główny obiekt i wykonuje wiele ujęć dla kompozycji wieloklatkowej, kiedy użytkownik robi zdjęcie. Następnie AI poprawia szczegóły dla jakości obrazu i jego kolory. Ona nie stosuje żadnych nakładek na zdjęcie. – przekazał Samsung.

Ponadto Samsung zdecydował się na opublikowanie nowego postu, gdzie tłumaczy działanie funkcjonalności przy współpracy ze sztuczną inteligencją. Podobny artykuł został opublikowany w ubiegłym roku na koreańskiej stronie właściciela m.in. marki Galaxy.

Kosmiczna afera ze zdjęciami robionymi przez smartfony Samsunga - ilustracja #2
Pokazanie efektu z włączonym optymalizatorem scenerii. Źródło: Samsung.

Wysokiej jakości uwiecznienie Księżyca jest otrzymywane dzięki połączeniu ponad 10 zdjęć, które zostały zrobione przy powiększeniu wynoszącym co najmniej wartość 25x. Następnie taki obraz wymaga wyeliminowania szumów i polepszenia jego szczegółowości w celu zachowania m.in. odpowiedniej jasności. Sam Księżyc jako główny obiekt jest wykrywany dzięki AI.

Kosmiczna afera ze zdjęciami robionymi przez smartfony Samsunga - ilustracja #3
W takich warunkach może nie udać się Wam zrobić pożądanego zdjęcia Księżyca. Źródło: Samsung.

Wiarygodności Samsungowi dodaje informacja o tym, że funkcja nie jest skuteczna w każdych warunkach. Księżyc może nie zostać poprawnie wykryty przez zasłonięcie go np. chmurami. Na jej działanie wpływają również warunki w jakich wykonywana jest fotografia, ponieważ we wczesnych porach wieczornych konieczne jest przyciemnienie tła obiektu przez smartfona, by Księżyc był lepiej widoczny.

Ceny smartfonów sprawdzisz tutaj

Sama sprawa może się jeszcze doczekać rozwinięcia, o czym poinformujemy. Mimo tego korzystając z niezwykłych funkcji w naszych urządzeniach, to należy mieć na uwadze, iż w rzeczywistości mogą one nie być tak doskonałe, jak to jest przedstawiane w reklamach.

  1. Oficjalna strona internetowa Samsunga
  2. Jak optymalizator scenerii poprawia zdjęcia?
Kosmiczna afera ze zdjęciami robionymi przez smartfony Samsunga - ilustracja #4

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie od młodych lat. Był krótko na kierunku dziennikarskim, gdzie zainteresował się psychologią, którą aktualnie studiuje. Mimo tego planów znacznie nie zmienił i zaczął działać na GRY-Online w lipcu 2022 roku. Najlepiej czuje się w tematach technologicznych, chociaż gry i filmy nie kryją przed nim tajemnic. Spędził niezliczoną ilość godzin przemierzając Khorinis, a serię o przygodach Indiany Jonesie zna na pamięć. Czytał również od deski do deski czasopisma branżowe. Poza tym majsterkuje lub wybiera się w podróż do minionych epok.

więcej