Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 22 lutego 2021, 11:38

autor: Sarafan

John Carmack: PS5 i Xbox Series X powinny być sprzedawane na aukcjach przez Sony i Microsoft

Legendarny twórca gier – John Carmack – zabrał głos na temat niskiej dostępności kart graficznych oraz konsol PS5 i Xbox Series X. Proponuje kontrowersyjne rozwiązanie, które ma ukrócić działania scalperów.

W SKRÓCIE:
  • John Carmack zabrał głos w sprawie niskiej dostępności kart graficznych i konsol nowej generacji.
  • Twórca Dooma proponuje, żeby producenci sami wystawiali swoje produkty na aukcjach.

John Carmack w opublikowanym poście w serwisie Twitter proponuje, żeby producenci kart graficznych i konsol nowej generacji sami wystawiali je na aukcjach. Miałoby to zapewnić dużo większą przejrzystość transakcji i uderzyć w scalperów, którzy zajmują się spekulacją wspomnianymi produktami.

Carmack w swojej wypowiedzi zauważa, że takie działanie być może doprowadziłoby do oburzenia klientów, ponieważ ceny osiągane przez konsole i karty graficzne byłyby znacznie wyższe, niż wynika to z cen sugerowanych. Ostatecznie jednak, dzięki wyeliminowaniu pośredników, miałoby to przynieść korzyści konsumentom. Obecnie bowiem cały proces jest mało przejrzysty, a osoby, które oferują na sprzedaż opisywane produkty są w większości niezweryfikowane.

Biorąc pod uwagę obecne niedobory i spekulacje na takich produktach jak karty graficzne GeForce RTX 3090 i nowe konsole, wydaje się, że skorzystalibyśmy na sytuacji, w której producenci wprowadziliby przejrzysty system aukcji. (…) Spowodowałoby to zapewne sporo oburzenia z uwagi na odstępstwo od cen sugerowanych, ale usunięcie pośredników powinno okazać się ostatecznie lepsze dla konsumentów.

Producenci konsol i kart graficznych od pewnego czasu borykają się z niską dostępnością swoich produktów. W rezultacie klienci, którzy chcą nabyć te produkty, zmuszeni są do licytowania ich w serwisach aukcyjnych lub długiego oczekiwania na realizację zamówienia. Niewystarczająca podaż nowych kart graficznych winduje ich ceny w sposób do tej pory niespotykany. Wystarczy przywołać tutaj przykład najnowszej karty Nvidii – RTX 3060, która ciągle oczekuje na premierę, a jej cena w niektórych przypadkach przekroczyła już dwukrotność kwoty sugerowanej. Jeśli chodzi o konsole nowej generacji, to niedawno informowaliśmy o działalności scalperów, którzy sprzedają je po znacznie zawyżonych cenach.

Propozycja Carmacka, żeby producenci sami handlowali swoimi produktami na aukcjach może budzić wątpliwości. Nie doprowadziłoby to raczej do obniżenia cen, jednak mogłoby ukrócić działalność scalperów. Dla konsumentów nie miałoby to większego znaczenia w kwestii dostępności i wydatków, jakie muszą ponieść przy zakupie GPU i nowych konsol. Sprawiłoby jedynie, że dodatkowe zyski powędrowałyby do producentów sprzętu zamiast do spekulantów.

John Carmack to legendarny twórca gier i współzałożyciel studia id Software. Odpowiada za powstanie wielu kultowych produkcji, spośród których wymienić można takie pozycje jak Wolfenstein 3D, Doom oraz Quake. W ostatnich latach zajmował się głównie rozwojem gogli do wirtualnej rzeczywistości – Oculus Rift.

  1. Scalperzy sprzedali 50 tys. kart GeForce RTX 3000 za 230 mln złotych
  2. PS5 i Xbox Series X/S żyłą złotą dla spekulantów
  3. Oficjalna strona internetowa firmy Nvidia
  4. Oficjalna strona internetowa PS5
  5. Oficjalna strona internetowa Xbox Series X
John Carmack: PS5 i Xbox Series X powinny być sprzedawane na aukcjach przez Sony i Microsoft - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.