Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 listopada 2018, 14:28

autor: Alicja "AlicjaGórska" Górska

Intel pracuje nad 10-rdzeniowymi procesorami Comet Lake-S?

Według niepotwierdzonych plotek z jednego z tajwańskich forów, Intel pracuje nad 10-rdzeniową jednostką. Procesor ma być rzekomo częścią rodziny Comet Lake-S.

Czy 10 rdzeni może zamieszać na rynku domowych procesorów? - Intel pracuje nad 10-rdzeniowymi procesorami Comet Lake-S? - wiadomość - 2018-11-26
Czy 10 rdzeni może zamieszać na rynku domowych procesorów?

O plotce dotyczącej nowego sprzętu od Niebieskich, zamieszczonej na tajwańskim forum napisał portal Wccftech. Według przedstawionych w artykule informacji, procesor przedstawiono na spotkaniu z partnerami Intela jako część rodziny Comet Lake-S. Nowy podzespół wciąż ma być produkowany w 14-nanometrowym procesie technologicznym, choć w wersji oznaczanej przez Niebieskich jako ++. To oczywiście wszystko jedynie przypuszczenia, Intel bowiem nie wystosował w tej sprawie żadnych oficjalnych informacji.

Tym, co zastanawia, jest kwestia chłodzenia potencjalnego produktu Intela. Brak zmian w zakresie procesu technologicznego pozwala mieć poważne obawy dotyczące nagrzewania się procesora. Wystarczy spojrzeć na dzisiejsze 8-rdzeniowe procesory od Niebieskich, które już teraz osiągają bardzo wysokie temperatury. Jakimś lekarstwem na ten problem mogłoby być obniżenie taktowania, ale podobne podejście nie wydaje się zbyt sensowne.

Jeżeli 10-rdzeniowy i 20-wątkowy procesor Intela jest już na tak zaawansowanym poziomie prac, jak wskazują na to plotki, powinien ukazać się na rynku gdzieś w połowie przyszłego roku. Oznacza to, że będzie rywalizował z tworzonym w technologii 7 nm Ryzenem od AMD. Warto tutaj także przypomnieć, że Niebiescy zapowiedzieli już układy 10 nm na drugą połowę 2019 roku.

Trudno wywróżyć jakieś konkrety na podstawie tak skąpych plotek, ale najbliższe miesiące powinny wyjaśnić, ilu rdzeni powinniśmy spodziewać się w przyszłych topowych procesorach. Jedno jest pewne, jeżeli 10-rdzeniowy CPU od Niebieskich faktycznie się pojawi, to tani nie będzie.