futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 15 maja 2021, 10:27

Implant mózgowy pozwolił sparaliżowanemu pisać za pomocą myśli

Grupa naukowców opracowała wczesny prototyp implantu pozwalającego osobom sparaliżowanym pisać. Nowa metoda jest znacznie szybsza od dotychczasowych. Ile w ten sposób można napisać znaków w minutę?

W SKRÓCIE:
  • zespół badawczy z HHMI pracuje nad interfejsem neuronalnym, zdolnym do szybkiego przetwarzania impulsów na tekst;
  • BCI pozwala na sterowane myślami pisanie z szybkością 90 znaków na minutę.

Neuralink to znaczny postęp w rozumieniu impulsów nerwowych. Jednak nie tylko Elon Musk pracuje nad odczytywaniem ludzkiego mózgu. Wiele zespołów naukowców jest zainteresowanych tą niszą bioinżynierii. Badacze z Instytutu Medycznego Howarda Hughesa (HHMI) pod kierownictwem profesora Krishny V. Shenoya odkryli sposób na znacznie przyspieszenie pisania dla osób sparaliżowanych.

Naukowcy wszczepili implanty w obszar mózgu, który odpowiada z komunikację z mięśniami dłoni. Następnie poprosili pacjenta testowego, którym był 65-letni mężczyzna, sparaliżowany od karku w dół, aby wyobraził sobie, że bierze do ręki długopis i zaczyna pisać. Dzięki elektrodom, w które były wyposażone implanty, zarejestrowano wzory poszczególnych liter i kilku dodatkowych znaków.

Tak powstało urządzenie, nazwane roboczo BCI (Brain Computer Interface), które jest obecnie w fazie wczesnego prototypu. Bazuje ono na niemal 200 elektrodach umieszczonych w przedruchowej korze mózgowej, dzięki temu jest w stanie odczytać wzorce aktywności neuronalnej i przy użyciu AI opartej na sieci neuronowej interpretować je jako litery wyświetlane na ekranie komputera. BCI pozwala uzyskać prędkość pisania nawet 90 znaków na minutę, co jest znacznie szybsze od dotychczasowo stosowanych systemów (np. kursor sterowany ruchem gałki ocznej i klawiatura ekranowa).

Implant mózgowy pozwolił sparaliżowanemu pisać za pomocą myśli - ilustracja #1
Schemat działania interfejsu, nad którym pracują naukowcy. Źródło: HHMI

Niezawodność interpretacji znaków obecnie kształtuje się na poziomie 95%, wzrasta do 99% przy użyciu korekcji tekstu, znanej ze smartfonów. Oczywiście są też pewne słabe strony. Urządzenie wymaga cotygodniowej kalibracji ze względu na zmiany neuronalne i narastanie tkanki bliznowatej wokół implantów. Na obecnym etapie BCI nie potrafi rozpoznać dużych liter i znaków interpunkcyjnych.

W testach uczestniczyła na razie tylko jedna osoba, a używany był konkretny zestaw słów. Przy pisaniu dowolnym nieco spada szybkość wprowadzania znaków (do 75/min) i niezawodność (98%). Nie wiadomo, jak BCI sprawdzi się we współpracy z innymi ludźmi. Przed zespołem naukowców jeszcze sporo pracy, w tym testów na większej grupie pacjentów. Nowy interfejs jest szansą na łatwą komunikację ze światem dla osób sparaliżowanych.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej